SureCart - en to fr-FR translation catalogue (1956 entries)

en: 	At end of current period
fr-FR: A la fin de la période en cours

en: %1s of %2s Activations Used
fr-FR: %1s sur %2s activations utilisées

note: translators: number of days.
en: %d day | %d days
fr-FR[0]: %d jour
fr-FR[1]: %d jours

en: %d day free | %d days free
fr-FR[0]: %d jour offert
fr-FR[1]: %d jours offert

en: %d day left in trial | %d days left in trial
fr-FR[0]: %d jour restant pour votre essai
fr-FR[1]: %d jours restant pour votre essai

note: translators: number of months
en: %d month | %d months
fr-FR[0]: %d mois
fr-FR[1]: %d mois

en: %d months
fr-FR: %d mois

note: translators: Coupon % off.
en: %d off
fr-FR: -%d

note: translators: number of weeks.
en: %d week | %d weeks
fr-FR[0]: %d semaine
fr-FR[1]: %d semaines

note: translators: number of yearls
en: %d year | %d years
fr-FR[0]: %d année
fr-FR[1]: %d années

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s ago
fr-FR: il y a %s

note: translators: attribute.
en: %s can't be blank.
fr-FR: %s ne peut rester vide.

en: %s file | %s files
fr-FR[0]: %s fichier
fr-FR[1]: %s fichiers

note: translators: field name. translators: attribute.
en: %s is invalid.
fr-FR: %s n'est pas valide.

note: translators: attribute.
en: %s is no longer purchasable.
fr-FR: %s n'est plus disponible à l'achat.

note: translators: attribute.
en: %s is not available with subscriptions.
fr-FR: %s n'est pas disponible avec les abonnements.

note: translators: attribute.
en: %s is too high.
fr-FR: %s est trop élevé.

en: %s item | %s items
fr-FR[0]: %s produit
fr-FR[1]: %s produits

note: translators: attribute.
en: %s must be a number.
fr-FR: %s doit être un nombre.

en: %s%% off
fr-FR: -%s%%

en: (no title)
fr-FR: (sans titre)

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
fr-FR: (Pas dans cette commande fictive, mais s'affichera en fonction des conditions)

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
fr-FR: [Ce bloc n'apparaît pas correctement]

en: A link to your privacy policy page.
fr-FR: Un lien vers votre page de politique de confidentialité.

en: A link to your privacy terms page.
fr-FR: Un lien vers votre page de conditions d'utilisation.

en: A name for your product group.
fr-FR: Un nom pour votre groupe de produit.

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
fr-FR: Un nom pour votre groupe de produit. Vos clients ne voient pas cette information.

en: A name for your product.
fr-FR: Un nom pour votre produit ou service.

en: A product purchase will be automatically synced with this item.
fr-FR: L'achat de ce produit sera automatiquement synchronisé avec ce produit / cette action.

en: A specific product id.
fr-FR: Un ID produit spécifique.

en: A specific product name.
fr-FR: Un nom de produit spécifique.

en: Abandoned Checkout Emails
fr-FR: Emails d'abandon de panier

en: Abandoned Orders
fr-FR: Commandes abandonnées

en: ABN Number
fr-FR: Numéro ABN

en: Accept the order and apply reverse charge.
fr-FR: Accepter la commande et appliquer l'autoliquidation.

en: Accept the order but don’t apply reverse charge.
fr-FR: Accepter la commande mais ne pas appliquer l'autoliquidation.

en: Account Details
fr-FR: Informations du compte

en: Account Email
fr-FR: Email du compte

en: Activate
fr-FR: Activer

en: Activation deleted.
fr-FR: Activation supprimée.

en: Activation Limit
fr-FR: Limite d'activation

en: Activation updated.
fr-FR: Activation mise à jour.

en: Active
fr-FR: Actif

en: Add
fr-FR: Ajouter

en: Add  Amount
fr-FR: Ajouter montant

en: Add A Buy Link
fr-FR: Ajouter un lien d'achat

en: Add a checkout form
fr-FR: Ajouter un formulaire de commande

en: Add A Condition
fr-FR: Ajouter une condition

en: Add a description
fr-FR: Ajouter une description

en: Add a name
fr-FR: Ajouter un nom

en: Add A Price
fr-FR: Ajouter un prix

en: Add a tab name
fr-FR: Ajouter un nom d'onglet

en: Add A Title…
fr-FR: Ajouter un titre...

en: Add a title…
fr-FR: Ajouter un titre...

en: Add additional information to receipts and invoices.
fr-FR: Ajoutez des informations supplémentaires à vos factures et reçus.

en: Add Amount
fr-FR: Ajouter montant

en: Add Another Price
fr-FR: Ajouter un autre prix

en: Add Another Product
fr-FR: Ajouter un autre produit

en: Add Another Promotion Code
fr-FR: Ajouter un autre code promo

en: Add buy and cart buttons
fr-FR: Ajouter des boutons d'achat ou ajout au panier

en: Add cart and buy buttons to your site.
fr-FR: Ajoutez des boutons d'achat ou ajout au panier sur votre site.

en: Add Condition
fr-FR: Ajouter une condition

en: Add Coupon Code
fr-FR: Ajouter un code promo

en: Add Downloads
fr-FR: Ajouter un téléchargement

en: Add Free Trial
fr-FR: Ajouter essai gratuit

en: Add Image
fr-FR: Ajouter une image

en: Add Integration
fr-FR: Ajouter une intégration

en: Add Link
fr-FR: Ajouter lien

en: Add Media
fr-FR: Ajouter média

en: Add New
fr-FR: Ajouter nouveau

en: Add new Cart
fr-FR: Ajouter nouveau panier

en: Add new Checkout Form
fr-FR: Ajouter nouveau formulaire de commande

en: Add New Integration
fr-FR: Ajouter une nouvelle intégration

en: Add New Product
fr-FR: Ajouter nouveau produit

en: Add Payment Method
fr-FR: Ajouter un moyen de paiement

en: Add Product
fr-FR: Ajouter un produit

en: Add some checkbox text...
fr-FR: Ajouter du texte pour la case à cocher...

en: Add some text...
fr-FR: Ajouter du texte...

en: Add Suggested Donation Amount
fr-FR: Ajouter un montant de don suggéré

en: Add text…
fr-FR: Ajouter du texte...

en: Add the user role of the user who purchased the product.
fr-FR: Attribuer ce rôle WordPress lorsque l'utilisateur achète ce produit.

en: Add title…
fr-FR: Ajouter titre...

en: Add To Cart
fr-FR: Ajouter au panier

en: Add To Cart Button Shortcode
fr-FR: Code court bouton d'ajout au panier

en: Add User Role
fr-FR: Choisir un rôle

en: Add WordPress User Role
fr-FR: Choisir un rôle WordPress

en: Add your API token to connect to SureCart.
fr-FR: Ajouter votre clé API pour connecter à SureCart.

en: Add your description...
fr-FR: Ajouter votre description...

en: Add your title...
fr-FR: Ajouter votre titre...

en: Added
fr-FR: Ajouté

en: Address
fr-FR: Adresse

en: Address Line 2
fr-FR: Adresse, ligne 2

en: Admin Notice
fr-FR: Notification Admin

en: Advanced
fr-FR: Avancé

en: Advanced Settings
fr-FR: Réglages avancés

en: Albania
fr-FR: Albanie

en: Albanian Lek
fr-FR: Lek albanais

en: Algeria
fr-FR: Algérie

en: Algerian Dinar
fr-FR: Dinar algérien

en: All
fr-FR: Tous

en: All Carts
fr-FR: Tous les paniers

en: All Checkout Forms
fr-FR: Tous les formulaires de commande

en: All of these items are in the cart.
fr-FR: Tous ces produits sont dans le panier.

en: Allow custom amount to be entered
fr-FR: Laissez les clients indiquer un montant personnalisé

en: Allow customers to pay what they want
fr-FR: Laisser vos clients payer le prix de leur choix.

en: Allow line item quantities to be editable.
fr-FR: Autoriser à modifier les quantités des produits.

en: Allow line items to be removed.
fr-FR: Autoriser à supprimer les produits.

en: Allow Subscription Cancellations
fr-FR: Autoriser les annulations d'inscription

en: Allow Subscription Changes
fr-FR: Autoriser les changements d'abonnement

en: Allow Subscription Quantity Changes
fr-FR: Autoriser le changement du nombre d'abonnements

en: American Samoa
fr-FR: Samoa américaines

en: Amount
fr-FR: Montant

en: Amount Due
fr-FR: Montant dû

en: Amount Off
fr-FR: Valeur fixe

en: Amount Paid
fr-FR: Montant payé

en: An error occurred
fr-FR: Une erreur est survenue

en: An error occurred while processing the card. Check the card details are correct or use a different card.
fr-FR: Une erreur est survenue lors de la vérification de la carte. Vérifiez que les informations de votre carte bancaire soient correctes ou utilisez une autre carte.

en: An unknown error occurred.
fr-FR: Une erreur inconnue est survenue.

note: translators: Other prices.
en: and %d other price. | and %d other prices.
fr-FR[0]: et %d autre prix.
fr-FR[1]: et %d autres prix.

en: Andorra
fr-FR: Andorre

en: Angolan Kwanza
fr-FR: Kwanza

en: Another step will appear after submitting your order to complete your purchase details.
fr-FR: Une étape supplémentaire apparaitra après avoir passé commande pour compléter vos informations.

en: Antarctica
fr-FR: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr-FR: Antigua-et-Barbuda

en: API Token
fr-FR: Clé API

en: Api Token
fr-FR: Clé API

en: Api token
fr-FR: Clé API

en: Applied
fr-FR: Soumis

en: Apply
fr-FR: Soumettre

en: Apply Coupon
fr-FR: Appliquer le code

en: Approve
fr-FR: Approuver

en: Archive
fr-FR: Archiver

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
fr-FR: Archiver ce prix? Ce produit ne pourra plus être acheté et tous les changements non sauvegardés seront perdu.

en: Archived
fr-FR: Archivé

en: Archived On
fr-FR: Archivé le

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir archiver ce code promo? Il ne sera plus disponible pour les achats de vos clients.

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir archiver ce produit ? Il ne sera plus disponible à la vente.

en: Are you sure you want to cancel the pending update to your plan?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir annuler la mise à jour en attente de votre plan?

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir modifier ce modèle? Vous allez remplacer le formulaire actuel.

en: Are you sure you want to delete this Coupon code?
fr-FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce code promotionnel ?

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce code promo ?

en: Are you sure you want to discard this price?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir abandonner ce prix?

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir déconnecter ceci de votre client? Celui-ci va perdre accès à ces achats.

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer le téléchargement de ce produit?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer l'activation? Ce site ne recevra plus de mises à jour.

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer cette intégration? Cela affectera les clients existant ayant acheté ce produit.

en: Are you sure you want to remove this link?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer ce lien?

en: Are you sure you want to remove this logo?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer ce logo?

en: Are you sure you want to remove this payment method?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer cette méthode de paiement?

en: Are you sure you want to remove this webhook?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer ce webhook?

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir remplacer le fichier de ce téléchargement? Cela pourrait donner accès à ce nouveau fichier à tous les clients concernés.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir restaurer ce code promo? Il sera disponible pour les achats de vos clients.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir restaurer ce produit? Il sera disponible à l'achat.

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir démarrer cet abonnement? Cela va immédiatement débiter le client.

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer ce lien?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer ce média? Vous ne pourrez pas revenir en arrière.

en: Are you sure you wish to remove this link?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer ce lien?

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
fr-FR: Etes-vous certain de vouloir reprendre cet abonnement?

en: Argentina
fr-FR: Argentine

en: Argentine Peso
fr-FR: Peso argentin

en: Armenia
fr-FR: Arménie

en: Armenian Dram
fr-FR: Dram arménien

en: Aruban Florin
fr-FR: Florin arubais

en: Attributes
fr-FR: Attributs

en: AU ABN
fr-FR: ABN (AU)

en: Australia
fr-FR: Australie

en: Australian Dollar
fr-FR: Dollar australien

en: Austria
fr-FR: Autriche

en: Auto Apply
fr-FR: Appliquer automatiquement

en: Available for purchase
fr-FR: Disponible à l'achat

en: Average Order Value
fr-FR: Panier Moyen

en: Azerbaijan
fr-FR: Azerbaïdjan

en: Azerbaijani Manat
fr-FR: Manat Azerbaïdjan

en: Back
fr-FR: Retour

en: Back to All Coupons
fr-FR: Retour à tous les codes

en: Back to All Invoices
fr-FR: Retour à toutes les factures

en: Background Color
fr-FR: Couleur de fond

en: Bahamian Dollar
fr-FR: Dollar bahaméen

en: Bahrain
fr-FR: Bahreïn

en: Balance
fr-FR: Solde

en: Balance Transactions
fr-FR: Transactions du solde

en: Bangladeshi Taka
fr-FR: Taka Bangladesh

en: Barbadian Dollar
fr-FR: Dollar barbadien

en: Barbados
fr-FR: Barbade

en: Behavior
fr-FR: Comportement

en: Belarus
fr-FR: Biélorussie

en: Belarusian Ruble
fr-FR: Rouble biélorusse

en: Belgium
fr-FR: Belgique

en: Belize Dollar
fr-FR: Dollar Bélizien

en: Benin
fr-FR: Bénin

en: Bermuda
fr-FR: Les Bermudes

en: Bermudian Dollar
fr-FR: Dollar bermudien

en: Beta Features
fr-FR: Fonctionnalités Beta

en: Bhutan
fr-FR: Bhoutan

en: Billing Address
fr-FR: Adresse de facturation

en: Billing address same as shipping
fr-FR: Adresse de facturation identique à l'adresse de livraison

en: Billing Details
fr-FR: Informations de facturation

en: Billing Email
fr-FR: Email de facturation

en: Billing Name
fr-FR: Nom de facturation

en: Billing Period
fr-FR: Période de facturation

en: Billing Periods
fr-FR: Périodes de facturation

en: Bills Now
fr-FR: Facturer maintenant

en: Bills on
fr-FR: Prélèvement le

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
fr-FR: Affiche un bouton pour ajouter un prix spécifique au panier.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
fr-FR: Affiche un bouton pour rediriger immédiatement sur votre page de commande avec le produit ajouté au panier.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
fr-FR: Affiche un bouton pour lier l'utilisateur à son tableau de bord / compte.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
fr-FR: Afficher une en-tête panier

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
fr-FR: Affiche une case à cocher

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
fr-FR: Afficher un formulaire de commande

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
fr-FR: Afficher un bouton de formulaire de commande.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
fr-FR: Affiche un champ de code promo dans le panier.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
fr-FR: Affiche un champ de code promo.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
fr-FR: Affiche un message personnalisé dans le panier.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
fr-FR: Affiche un bouton de déconnexion.

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
fr-FR: Afficher un champ de formulaire "Nom".

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
fr-FR: Afficher un champ "Choisissez votre montant".

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
fr-FR: Affiche le bouton de validation.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
fr-FR: Afficher la ligne du sous-total.

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
fr-FR: Affiche un interrupteur à bascule.

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
fr-FR: Afficher un champs TVA/TPS pour la collecte de TVA.

[ctx: block description]
en: Display an card block.
fr-FR: Afficher un bloc "carte"

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
fr-FR: Afficher une section de confirmation de commande client.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
fr-FR: Afficher une section qui résume les produits de la commande.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
fr-FR: Afficher une section de confirmation de commande.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
fr-FR: Affiche les champs pour l'adresse de livraison et/ou facturation. Utilisé pour la livraison ou le calcul des taxes.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
fr-FR: Affiche le contenu en de multiples colonnes, avec des blocs ajoutés à chaque colonne.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
fr-FR: Afficher les options de paiement express (Google Pay, Apple Pay, etc.)

[ctx: block description]
en: Display infor for a specific session.
fr-FR: Affiche des informations pour une session spécifique.

[ctx: block description]
en: Display payment options
fr-FR: Affiche des options de paiement.

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
fr-FR: Affiche le sous-total du panier.

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
fr-FR: Affiche vos Orders Bumps.

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
fr-FR: Affiche les abonnements du client.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
fr-FR: Affiche un séparateur.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
fr-FR: Affiche un montant de don pour le formulaire de don.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
fr-FR: Affiche un montant de don pour que l'utilisateur puisse le sélectionner.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input.
fr-FR: Affiche un champ de texteL

[ctx: block description]
en: Displays a form.
fr-FR: Affiche un formulaire.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
fr-FR: Affiche un champ de mot de passe pour laisser l'utilisateur choisir un mot de passe.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
fr-FR: Affiche le choix d'un prix pour un produit

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
fr-FR: Affiche un sélecteur pour des prix produit.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
fr-FR: Affiche une section avec un titre

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
fr-FR: Afficher un champ de formulaire "email".

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
fr-FR: Affiche les téléchargements des clients.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
fr-FR: Affiche les informations de facturation des clients.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
fr-FR: Affiche la facturation client.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
fr-FR: Affiche les factures clients.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
fr-FR: Affiche les commandes de vos clients.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
fr-FR: Affiche les détails de livraison des clients et les laisser mettre à jour ces informations.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
fr-FR: Affiche la réduction de l'Order Bump.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
fr-FR: Affiche la taxe appliquée à la commande (s'il y a une taxe)

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
fr-FR: Affiche la ligne du total.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
fr-FR: Affiche un onglet du tableau de bord client.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
fr-FR: Affiche les onglets du tableau de bord client.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
fr-FR: Affiche le tableau de bord client.

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
fr-FR: Permet au client de mettre à jour ses méthodes de paiement.

[ctx: block description]
en: The cart
fr-FR: Le panier

[ctx: block description]
en: The cart submit button
fr-FR: Le bouton du panier pour passer commande.

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
fr-FR: Informations du compte utilisateur WordPress

[ctx: block keyword]
en: account
fr-FR: compte

[ctx: block keyword]
en: address
fr-FR: adresse

[ctx: block keyword]
en: amount
fr-FR: montant

[ctx: block keyword]
en: bump
fr-FR: Order Bump

[ctx: block keyword]
en: button
fr-FR: bouton

[ctx: block keyword]
en: card
fr-FR: carte

[ctx: block keyword]
en: checkbox
fr-FR: case à cocher

[ctx: block keyword]
en: checkout
fr-FR: formulaire

[ctx: block keyword]
en: choice
fr-FR: choix

[ctx: block keyword]
en: confirm
fr-FR: confirmer

[ctx: block keyword]
en: coupon
fr-FR: code promo

[ctx: block keyword]
en: custom
fr-FR: personnaliser

[ctx: block keyword]
en: customer
fr-FR: client

[ctx: block keyword]
en: dashboard
fr-FR: tableau de bord

[ctx: block keyword]
en: details
fr-FR: Informations

[ctx: block keyword]
en: discount
fr-FR: Réduction

[ctx: block keyword]
en: divider
fr-FR: séparateur

[ctx: block keyword]
en: donation
fr-FR: don

[ctx: block keyword]
en: download
fr-FR: téléchargement

[ctx: block keyword]
en: form
fr-FR: formulaire

[ctx: block keyword]
en: heading
fr-FR: titre

[ctx: block keyword]
en: input
fr-FR: Champ

[ctx: block keyword]
en: line
fr-FR: Ligne

[ctx: block keyword]
en: mail
fr-FR: email

[ctx: block keyword]
en: name
fr-FR: nom

[ctx: block keyword]
en: password
fr-FR: mot de passe

[ctx: block keyword]
en: paypal
fr-FR: PayPal

[ctx: block keyword]
en: price
fr-FR: prix

[ctx: block keyword]
en: product
fr-FR: produit

[ctx: block keyword]
en: shipping
fr-FR: livraison

[ctx: block keyword]
en: stripe
fr-FR: Stripe

[ctx: block keyword]
en: submit
fr-FR: Envoyé

[ctx: block keyword]
en: subtotal
fr-FR: Sous-total

[ctx: block keyword]
en: summary
fr-FR: Résumé

[ctx: block keyword]
en: tax
fr-FR: taxe

[ctx: block keyword]
en: thank
fr-FR: merci

[ctx: block keyword]
en: thank you
fr-FR: merci

[ctx: block keyword]
en: title
fr-FR: titre

[ctx: block keyword]
en: totals
fr-FR: totaux

[ctx: block keyword]
en: user
fr-FR: Utilisateur

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
fr-FR: Bouton "Ajouter au panier"

[ctx: block title]
en: Bump Discount
fr-FR: Réduction Order Bump

[ctx: block title]
en: Button
fr-FR: Bouton

[ctx: block title]
en: Buy Button
fr-FR: Bouton "Acheter"

[ctx: block title]
en: Card
fr-FR: Carte

[ctx: block title]
en: Cart
fr-FR: Panier

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
fr-FR: Codes promos panier

[ctx: block title]
en: Cart Header
fr-FR: En-tête panier

[ctx: block title]
en: Cart Items
fr-FR: Produits du panier

[ctx: block title]
en: Cart Message
fr-FR: Message panier

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
fr-FR: Bouton validation panier

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
fr-FR: Sous-total panier

[ctx: block title]
en: Checkbox
fr-FR: Case à cocher

[ctx: block title]
en: Checkout Form
fr-FR: Formulaire de commande

[ctx: block title]
en: Column
fr-FR: Colonne

[ctx: block title]
en: Columns
fr-FR: Colonnes

[ctx: block title]
en: Coupon
fr-FR: Code promo

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
fr-FR: Informations de facturation client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
fr-FR: Tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
fr-FR: Bouton "Tableau de bord client"

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
fr-FR: Page "Tableau de bord client"

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
fr-FR: Pages "Tableau de bord client"

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
fr-FR: Onglet tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
fr-FR: Onglets tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
fr-FR: Téléchargements client

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
fr-FR: Factures client

[ctx: block title]
en: Customer Orders
fr-FR: Commandes client

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
fr-FR: Moyens de paiement du client

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
fr-FR: Adresse de livraison et de facturation du client

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
fr-FR: Abonnements client

[ctx: block title]
en: Divider
fr-FR: Séparateur

[ctx: block title]
en: Donation
fr-FR: Don

[ctx: block title]
en: Donation Amount
fr-FR: Montant don

[ctx: block title]
en: Express Payment
fr-FR: Paiement Express

[ctx: block title]
en: Form
fr-FR: Formulaire

[ctx: block title]
en: Input
fr-FR: Champ

[ctx: block title]
en: Logout Button
fr-FR: Bouton de déconnexion

[ctx: block title]
en: Name
fr-FR: Nom

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
fr-FR: Choisissez votre montant

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
fr-FR: Confirmation de commande

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
fr-FR: Détails de confirmation de commande client

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
fr-FR: Liste des produits de la commande

[ctx: block title]
en: Password
fr-FR: Mot de passe

[ctx: block title]
en: Payment
fr-FR: Paiement

[ctx: block title]
en: Price Choice
fr-FR: Choix du prix

[ctx: block title]
en: Price Selector
fr-FR: Sélecteur de prix

[ctx: block title]
en: Session Info
fr-FR: Info session

[ctx: block title]
en: Shipping Address
fr-FR: Adresse de livraison

[ctx: block title]
en: Submit Button
fr-FR: Bouton de validation

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
fr-FR: Ligne de sous-total

[ctx: block title]
en: Switch
fr-FR: Interrupteur

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
fr-FR: Section "Titre"

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
fr-FR: Champ TVA ou ID Taxe

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
fr-FR: Compte utilisateur WordPress

en: Bolivia
fr-FR: Bolivie

en: Bolivian Boliviano
fr-FR: Boliviano

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fr-FR: Pays-Bas caribéens

en: Border
fr-FR: Bordure

en: Borderless
fr-FR: Sans bordure

en: Bosnia and Herzegovina
fr-FR: Bosnie-Herzégovine

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
fr-FR: Mark convertible de Bosnie-Herzégovine

en: Botswana Pula
fr-FR: Pula

en: Bottom Border
fr-FR: Bordure en bas

en: Bouvet Island
fr-FR: Île Bouvet

en: Brand Color
fr-FR: Couleur principale

en: Brand Settings
fr-FR: Réglages de style

en: Brazil
fr-FR: Brésil

en: Brazilian Real
fr-FR: Réal brésilien

en: British Indian Ocean Territory
fr-FR: Territoire britannique de l'océan Indien

en: British Pound
fr-FR: Livre sterling

en: Brunei Darussalam
fr-FR: Brunéi Darussalam

en: Brunei Dollar
fr-FR: Dollar de Brunei

en: Bulgaria
fr-FR: Bulgarie

en: Bulgarian Lev
fr-FR: Lev bulgare

en: Bump
fr-FR: Order Bump

en: Bump archived.
fr-FR: Order Bump archivé.

en: Bump deleted.
fr-FR: Order Bump supprimé.

en: Bump Description
fr-FR: Description Order Bump

en: Bump Discounts
fr-FR: Réductions Order Bump

en: Bump Name
fr-FR: Nom Order Bump

en: Bump Priority (1-5)
fr-FR: Priorité Order Bump (1-5)

en: Bump un-archived.
fr-FR: Order Bump désarchivé.

en: Bumps
fr-FR: Order Bumps

en: Burundian Franc
fr-FR: Franc burundais

en: Button
fr-FR: Bouton

en: Button Size
fr-FR: Taille du bouton

en: Button Text
fr-FR: Texte du bouton

en: Button text
fr-FR: Texte du bouton

en: Button Type
fr-FR: Type de bouton

en: Buy Button Shortcode
fr-FR: Code court bouton d'achat

en: Buy Link
fr-FR: Lien d'achat

en: Buy me coffee!
fr-FR: Achète-moi un café!

en: Buy Now
fr-FR: Acheter maintenant

note: translators: Customer name.
en: By %s
fr-FR: Par %s

en: CA GST
fr-FR: TPS (CA)

en: Cabo Verde
fr-FR: Cap-Vert

en: Cache cleared.
fr-FR: Cache purgé.

en: Call to action
fr-FR: Appel à l'action

en: Cambodia
fr-FR: Cambodge

en: Cambodian Riel
fr-FR: Riel cambodgien

en: Cameroon
fr-FR: Cameroun

en: Camping & Hiking Icons
fr-FR: Icônes camping & randonnées

en: Can't be blank.
fr-FR: Ne peut pas rester vide.

en: Can't be empty.
fr-FR: Ne peut pas rester vide.

en: Canada GST/HST
fr-FR: TPS/TVH canadienne

en: Canadian Dollar
fr-FR: Dollar canadien

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: Cancel Plan
fr-FR: Annuler l'abonnement

en: Cancel Subscription
fr-FR: Annuler l'abonnement

en: Cancel Subscriptions After
fr-FR: Annuler l'abonnement après

en: Cancel your plan
fr-FR: Annuler votre abonnement

en: Canceled
fr-FR: Annulé

en: Cancellations Happen
fr-FR: L'annulation est déclenchée

en: Cancels
fr-FR: Annulé le

en: Cape Verdean Escudo
fr-FR: Escudo cap-verdien

en: Card Title
fr-FR: Titre de la carte

en: Cart
fr-FR: Panier

[ctx: Cart]
en: Add New
fr-FR: Ajouter nouveau

en: Cart published privately.
fr-FR: Panier publié en privé.

en: Cart published.
fr-FR: Panier publié.

en: Cart reverted to draft.
fr-FR: Panier retourné en brouillon.

en: Cart scheduled.
fr-FR: Panier planifié.

[ctx: Cart slug]
en: cart
fr-FR: panier

[ctx: Cart title]
en: Cart
fr-FR: Panier

en: Cart updated.
fr-FR: Panier à jour.

en: Carts list
fr-FR: Liste paniers

en: Cayman Islands
fr-FR: Îles Caïmans

en: Cayman Islands Dollar
fr-FR: Dollar des îles Caïmans

en: Central African Cfa Franc
fr-FR: Franc CFA de République centrafricaine

en: Central African Republic
fr-FR: République centrafricaine

en: Cfp Franc
fr-FR: Franc Pacifique

en: Chad
fr-FR: Tchad

en: Change
fr-FR: Modifier

en: Change how your store manages EU VAT collection and validation.
fr-FR: Réglages concernant la validation des numéros de TVA et l'autoliquidation en Europe.

en: Change Product
fr-FR: Modifier produit

en: Change Product And Increase Quantity
fr-FR: Changer le produit et augmenter la quantité

en: Change Product Decrease Quantity
fr-FR: Changer le produit, réduire la quantité

en: Change Template
fr-FR: Changer de modèle

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
fr-FR: Modifiez si vous souhaitez vendre dans un fuseau horaire différent du vôtre.

en: Change your checkout spam protection and security settings.
fr-FR: Modifier la protection anti-spam sur la page de commande et les réglages de sécurité.

en: Change your plugin performance settings.
fr-FR: Modifier les réglages de performance de votre extension.

en: Change your plugin uninstall settings.
fr-FR: Modifier vos réglages de désinstallation de SureCart.

en: Charge
fr-FR: Prélèvements

en: Charge tax on this product
fr-FR: Collecter une taxe sur ce produit

en: Charges
fr-FR: Prélèvements

en: Checkbox Text
fr-FR: Texte case à cocher

en: Checked By Default
fr-FR: Coché par défaut

en: Checked by default
fr-FR: Coché par défaut

en: Checkout
fr-FR: Page de commande

en: Checkout Form
fr-FR: Formulaire de commande

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
fr-FR: Ajouter nouveau

en: Checkout Form published privately.
fr-FR: Formulaire de commande publié en privé.

en: Checkout Form published.
fr-FR: Formulaire de commande publié.

en: Checkout Form reverted to draft.
fr-FR: Formulaire de commande en brouillon.

en: Checkout Form scheduled.
fr-FR: Formulaire de commande programmé.

en: Checkout Form updated.
fr-FR: Formulaire de commande mis à jour.

en: Checkout Forms list
fr-FR: Liste des formulaires de commandes

en: Checkout Page
fr-FR: Page de commande

en: Chile
fr-FR: Chili

en: Chilean Peso
fr-FR: Peso chilien

en: China
fr-FR: Chine

en: Chinese Renminbi Yuan
fr-FR: Yuan Renminbi

en: Choose
fr-FR: Sélectionner

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
fr-FR: Choisissez "sombre" si votre thème à un fond noir / mode nuit.

en: Choose A  Product
fr-FR: Choisissez un produit

en: Choose A Donation Product
fr-FR: Choisir un produit "don"

en: Choose a form
fr-FR: Choisissez un formulaire de commande

en: Choose a product
fr-FR: Choisissez un produit

en: Choose A Starting Design
fr-FR: Choisissez un design de départ

en: Choose a trial end date
fr-FR: Choisir une date de fin d'essai

en: Choose a type
fr-FR: Choisir un type d'offre

en: Choose Amount
fr-FR: Choisir un montant

en: Choose many
fr-FR: Choisissez plusieurs

en: Choose one
fr-FR: Choisissez

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
fr-FR: Choisissez le comportement du formulaire de commande lorsque le numéro de TVA n'est pas valide.

en: Choose the style of order numbers.
fr-FR: Définissez la numérotation de vos commandes. En France, une numérotation séquentielle est exigée.

en: Christmas Island
fr-FR: Île Christmas

en: City
fr-FR: Ville

en: Clear Account Cache
fr-FR: Vider cache du compte

en: Close
fr-FR: Fermer

en: Cocos (Keeling) Islands
fr-FR: Îles Cocos (Keeling)

en: Collapsed By Default
fr-FR: Déroulé par défaut

en: Collapsible
fr-FR: Déroulable

en: Collect Canada GST/HST
fr-FR: Collecter la TPS/TVH canadienne

en: Collect EU VAT
fr-FR: Collecte TVA EU

en: Collect Tax
fr-FR: Collecter une taxe

en: Colombia
fr-FR: Colombie

en: Colombian Peso
fr-FR: Peso colombien

en: Color Settings
fr-FR: Réglages couleur

en: Column settings
fr-FR: Réglages de la colonne

en: Columns
fr-FR: Colonnes

en: Coming soon...
fr-FR: Bientôt...

[ctx: comment]
en: Mark as spam
fr-FR: Signaler comme spam

[ctx: comment]
en: Not spam
fr-FR: Ce n'est pas du spam

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
fr-FR: Faire du e-commerce sur WordPress n'a jamais été aussi facile, rapide et flexible.

en: Comorian Franc
fr-FR: Franc comorien

en: Comoros
fr-FR: Comores

en: Complete Installation
fr-FR: Poursuivez l'installation

en: Complete Signup
fr-FR: Poursuivez l'inscription

en: Complete Subscription
fr-FR: Compléter l'abonnement

en: Completed
fr-FR: Achevé

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
fr-FR: Supprime complètement les données de l'extension lorsque celle-ci est supprimée. Vous ne pourrez pas revenir en arrière.

en: Configure your order numbering style.
fr-FR: Configurez la numérotation de vos factures.

en: Confirm
fr-FR: Confimer

en: Confirm New Password
fr-FR: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Confirming Payment
fr-FR: Confirmation de votre paiement

en: Congo, The Democratic Republic of the
fr-FR: République démocratique du Congo

en: Connect a user
fr-FR: Connecter un utilisateur

en: Connect with PayPal to add a PayPal express button to your checkout.
fr-FR: Connectez Paypal pour ajouter un bouton de paiement Paypal à votre page de commande.

en: Connect with Stripe to accept credit cards and other payment methods.
fr-FR: Connectez Stripe pour accepter les paiements par cartes bancaires et d'autres moyens de paiement.

en: Connected processors
fr-FR: Processeurs connectés

en: Connection
fr-FR: Connexion

en: Connection Details
fr-FR: Informations de connexion

en: Connection Settings
fr-FR: Réglages de connexion

en: Contact Information
fr-FR: Informations de contact

en: Contact support for additional help
fr-FR: Contactez le support pour obtenir de l'aide.

en: Cook Islands
fr-FR: Îles Cook

en: Copied to clipboard.
fr-FR: Copié dans votre presse-papier.

en: Copied!
fr-FR: Copié!

en: Copy
fr-FR: Copier

en: Copy Links
fr-FR: Copier liens

en: Costa Rican Colón
fr-FR: Colón costaricien

en: Could not cancel subscription.
fr-FR: Annulation de l'abonnement impossible.

en: Could not complete the request. Please try again.
fr-FR: La requête ne peut aboutir. Merci de réessayer.

en: Could not download the file.
fr-FR: Impossible de télécharger le fichier.

en: Could not refund the charge. Please check with the processor for more details.
fr-FR: Impossible d'effectuer un remboursement. Merci de vérifier avec le processeur de paiement pour plus de détails.

en: Could not start subscription.
fr-FR: L'abonnement n'a pas pu démarrer.

en: Could not un-cancel subscription.
fr-FR: Impossible de rétablir l'abonnement.

en: Country
fr-FR: Pays

en: Country or region
fr-FR: Pays ou région

en: Country-Specific VAT Registrations
fr-FR: Enregistrements TVA par pays/région

en: Coupon
fr-FR: Code promo

en: Coupon Name
fr-FR: Nom du code promo

en: Coupon:
fr-FR: Code promo:

en: Coupons
fr-FR: Codes promos

en: Course Access
fr-FR: Accès à un cours

en: Create
fr-FR: Créer

en: Create A Buy Link
fr-FR: Créer un lien d'achat

en: Create a Checkout Form
fr-FR: Créer un formulaire de commande

en: Create A Form
fr-FR: Créer un formulaire

en: Create a new checkout form.
fr-FR: Créer un nouveau formulaire de commande.

en: Create A Product
fr-FR: Créer un produit

en: Create Buy Button
fr-FR: Créer un bouton "Acheter"

en: Create Coupon
fr-FR: Créer le code

en: Create Form
fr-FR: Créer un formulaire

en: Create Invoice
fr-FR: Créer une facture

en: Create New Customer
fr-FR: Créer un nouveau client

en: Create New Form
fr-FR: Créer nouveau formulaire

en: Create New Order Bump
fr-FR: Créer un nouvel Order Bump

en: Create New Product
fr-FR: Créer un nouveau produit

en: Create Price
fr-FR: Ajouter

en: Create Product
fr-FR: Créer un produit

en: Create Product Group
fr-FR: Créer un groupe de produits

en: Create products
fr-FR: Créer vos produits

en: Create products to start selling.
fr-FR: Créez vos produits et commencez à vendre.

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
fr-FR: Créer ce client en mode test si vous vous apprêtez à utiliser ce compte pour des achats en mode test.

en: Created
fr-FR: Créé le

en: Created On
fr-FR: Créé le

en: Created on %s
fr-FR: Créé le %s

en: Credit Balance
fr-FR: Solde créditeur

en: Credit Card
fr-FR: Carte de crédit

en: Croatia
fr-FR: Croatie

en: Croatian Kuna
fr-FR: Kuna croate

en: Current Plan
fr-FR: Abonnement actuel

en: Custom
fr-FR: Personnaliser

en: Custom Amount
fr-FR: Prix personnalisé

en: Custom amount
fr-FR: Prix personnalisé

en: Custom Button
fr-FR: Bouton personnalisé

en: Custom Call to action
fr-FR: Appel à l'action personnalisé

en: Custom Thank You Page
fr-FR: Page de remerciement personnalisée

en: Customer
fr-FR: Client

en: Customer can select multiple options.
fr-FR: Le client peut choisir plusieurs options.

en: Customer can select multiple prices.
fr-FR: Le client peut choisir plusieurs prix.

en: Customer Dashboard
fr-FR: Tableau de bord client

en: Customer Details
fr-FR: Informations client

en: Customer Email
fr-FR: Email client

en: Customer must purchase all options.
fr-FR: Le client doit acheter toutes les options.

en: Customer must purchase all products
fr-FR: Le client doit acheter tous les produits

en: Customer must select one of the options.
fr-FR: Le client doit sélectionner l'une des options.

en: Customer must select one price from the options.
fr-FR: Le client doit sélectionner un prix parmi les options.

en: Customer Name
fr-FR: Nom client

en: Customer Notifications
fr-FR: Notifications clients

en: Customer Portal
fr-FR: Compte client

en: Customer Purchase Limit
fr-FR: Limite d'achat(s) par client

en: Customer updated.
fr-FR: Client mis à jour.

en: Customers
fr-FR: Clients

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
fr-FR: Les clients seront autorisés à annuler leur abonnement depuis l'espace client. Vous pouvez configurer ce qui arrive lorsqu'un abonnement est annulé depuis l'espace client.

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
fr-FR: Les clients pourront changer le nombre de leurs abonnements depuis l'espace client.

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
fr-FR: Les clients pourront changer de plan d'abonnement depuis l'espace client. Vous pouvez configurer ce qui arrive lorsqu'il y a un changement d'abonnement depuis la page "Abonnement(s)".

en: Customers will enter this discount code at checkout.
fr-FR: Vos clients doivent rentrer ce code lors de leur commande.

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
fr-FR: Vos clients renseigneront ce code sur la page de commande. Laissez vide et nous générerons un code aléatoirement pour vous.

en: Customize
fr-FR: Personnalisation

en: Customize forms
fr-FR: Personnaliser des formulaires

en: Customize how your brand appears globally across SureCart. Your logo and colors will be used on hosted pages and emails that are sent to your customers.
fr-FR: Personnalisez la façon dont votre marque apparaît à travers la plateforme SureCart. Votre logo et vos couleurs seront utilisés sur les pages hébergées par nos serveurs et emails envoyés à vos clients.

en: Customize Notification Emails
fr-FR: Personnalisation des emails de notification

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
fr-FR: Personnalisez le contenu de chaque notification envoyée à vos clients.

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
fr-FR: Personnaliser des formulaires de commande sans avoir besoin de coder.

en: Cyprus
fr-FR: Chypre

en: Czech Koruna
fr-FR: Couronne tchèque

en: Czechia
fr-FR: République tchèque

en: Daily
fr-FR: Quotidien

en: Danish Krone
fr-FR: Couronne danoise

en: Dark
fr-FR: Sombre

en: Dashboard
fr-FR: Tableau de bord

en: Data Export
fr-FR: Export données

en: Day
fr-FR: Jour

note: translators: number of days.
en: day | %d days
fr-FR[0]: jour
fr-FR[1]: %d jours

en: Days
fr-FR: Jours

en: decrease number
fr-FR: Baisser le nombre

en: Decrease quantity
fr-FR: Baisser la quantité

en: Default
fr-FR: Par défaut

en: Default Amount
fr-FR: Montant par défaut

en: Default Currency
fr-FR: Devise par défaut

en: Default Price
fr-FR: Prix suggéré par défaut

en: Default Processor
fr-FR: Méthode par défaut

en: Delete
fr-FR: Supprimer

en: Delete permanently
fr-FR: Supprimer définitivement

en: Delete Update
fr-FR: Supprimer mise à jour

en: Deleted.
fr-FR: Supprimé.

en: Delivery
fr-FR: Livraison

en: Denmark
fr-FR: Danemark

en: Design & Branding
fr-FR: Design et branding

en: Details
fr-FR: Informations

en: Disable
fr-FR: Désactiver

en: Disable "%s"?
fr-FR: Désactiver "%s"?

en: Disabled
fr-FR: Désactivé

en: Disconnect
fr-FR: Déconnecter

en: Discount
fr-FR: Réduction

en: Discount Amount
fr-FR: Montant réduction

en: Discount Duration
fr-FR: Fonctionnement de l'offre

en: Discounts
fr-FR: Réductions

en: Dismiss
fr-FR: Ignorer

en: Dismiss Notice
fr-FR: Cacher la notification

en: Display Conditions
fr-FR: Afficher conditions

en: Display Name
fr-FR: Nom d'utilisateur

en: Djiboutian Franc
fr-FR: Franc Djibouti

en: Dominica
fr-FR: Dominique

en: Dominican Peso
fr-FR: Peso dominicain

en: Dominican Republic
fr-FR: République dominicaine

en: Don't Cancel
fr-FR: Ne pas annuler

en: Don't cancel
fr-FR: Ne pas annuler

en: Donation
fr-FR: Appel à dons

en: Done
fr-FR: Fermer

en: Downgrades Happen
fr-FR: Le downgrade est déclenchée

en: Download
fr-FR: Télécharger

en: Download added.
fr-FR: Téléchargement ajouté.

en: Download archived.
fr-FR: Téléchargement archivé.

en: Download Invoice
fr-FR: Télécharger facture

en: Download Receipt
fr-FR: Télécharger reçu

en: Download Receipt / Invoice
fr-FR: Télécharger reçu / facture

en: Download Receipt/Invoice
fr-FR: Télécharger reçu/facture

en: Download removed.
fr-FR: Téléchargement supprimé.

en: Download un-archived.
fr-FR: Téléchargement désarchivé.

en: Downloads
fr-FR: Téléchargements

en: Draft
fr-FR: Brouillon

en: Due to processor restrictions, only one checkout form is allowed on the page.
fr-FR: Dû à des limites du processeur de paiement, la page ne peut contenir qu'un seul un formulaire de commande.

en: Duplicate
fr-FR: Duplicata

en: Duration
fr-FR: Durée

en: East Caribbean Dollar
fr-FR: Dollar des Caraïbes orientales

en: Ecuador
fr-FR: Équateur

en: Edit
fr-FR: Modifier

en: Edit Activation
fr-FR: Modifier activation

en: Edit Bump
fr-FR: Modifier Order Bump

en: Edit Cart
fr-FR: Modifier panier

en: Edit Checkout Form
fr-FR: Modifier formulaire de commande

en: Edit Coupon
fr-FR: Modifier le code

en: Edit Customer
fr-FR: Modifier client

en: Edit Form
fr-FR: Modifier formulaire

en: Edit Order
fr-FR: Modifier commande

en: Edit Product
fr-FR: Modifier produit

en: Edit Product Group
fr-FR: Modifier le groupe de produits

en: Edit Subscription
fr-FR: Modifier abonnement

en: Editable
fr-FR: Peut être modifié (quantité)

en: Egyptian Pound
fr-FR: Livre égyptienne

en: El Salvador
fr-FR: Salvador

en: Email Address
fr-FR: Adresse email

en: Enable access to a LearnDash course.
fr-FR: Autoriser l'accès à un cours sur LearnDash.

en: Enable access to a LearnDash group.
fr-FR: Autoriser l'accès à un groupe sur LearnDash.

en: Enable access to a MemberPress membership.
fr-FR: Autoriser l'accès à un espace membre sur MemberPress.

en: Enable access to a TutorLMS course.
fr-FR: Autoriser l'accès à un cours sur TutorLMS.

en: Enable license creation
fr-FR: Autoriser la création de licence

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
fr-FR: Autoriser la protection anti-spam Recaptcha sur les formulaires de commande.

en: Enable Slide-Out Cart
fr-FR: Activer le panier

en: End Date
fr-FR: Date de fin

en: Ends on
fr-FR: Se termine le

en: Enter a description...
fr-FR: Entrez une description

en: Enter a title for your form
fr-FR: Renseignez un titre pour votre formulaire.

en: Enter a website URL
fr-FR: Entrez l'URL de votre site

en: Enter Amount
fr-FR: Entrez un montant

en: Enter An Amount
fr-FR: Entrez un montant

en: Enter an email
fr-FR: Entrez un email

en: Enter an phone number
fr-FR: Entrez un numéro de téléphone

en: Enter the sender name
fr-FR: Entrez le nom de l'expéditeur

en: Enter your API Token
fr-FR: Entrez votre Clé API

en: Enter your api token
fr-FR: Entrez votre Clé API

en: Enter your api token.
fr-FR: Entrez votre clé API.

en: Enter your password
fr-FR: Entrez votre mot de passe

en: Equatorial Guinea
fr-FR: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr-FR: Érythrée

en: Error
fr-FR: Erreur

en: Error copying to clipboard
fr-FR: Erreur de copier/coller

en: Error copying to clipboard.
fr-FR: Erreur de copier/coller.

en: Error.
fr-FR: Erreur.

en: Estonia
fr-FR: Estonie

en: Ethiopia
fr-FR: Éthiopie

en: Ethiopian Birr
fr-FR: Birr éthiopien

en: EU VAT
fr-FR: TVA (EU)

en: EU VAT Settings
fr-FR: Réglages TVA EU

en: European Union
fr-FR: Union Européenne

en: every
fr-FR: Tous les

en: every month
fr-FR: Tous les mois

en: Example Product
fr-FR: Produit en exemple

en: Expired
fr-FR: Expiré

en: Express Payment
fr-FR: Paiement Express

en: Failed
fr-FR: Échoué

en: Failed Payments
fr-FR: Paiements échoués

en: Failed to cancel subscription.
fr-FR: Annulation de l'abonnement échouée.

en: Failed to create refund.
fr-FR: Remboursement échoué.

en: Failed to load the PayPal JS SDK script
fr-FR: Impossible de charger le script JS SDK de Paypal.

en: Failed to save coupon.
fr-FR: Sauvegarde du code promo échouée.

en: Failed to save.
fr-FR: Sauvegarde échouée.

en: Failed to start subscription.
fr-FR: Impossible de débuter l'abonnement.

en: Failed to un-cancel subscription.
fr-FR: Impossible de rétablir l'abonnement.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
fr-FR: Mise à jour impossible. Merci de vérifier les erreurs et d'essayer à nouveau.

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr-FR: Îles Falkland (Malvinas)

en: Falkland Pound
fr-FR: Livre des îles Malouines

en: Faroe Islands
fr-FR: Îles Féroé

en: Fiji
fr-FR: Fidji

en: Fijian Dollar
fr-FR: Dollar de Fidji

en: File
fr-FR: Fichier

en: Filename
fr-FR: Nom du fichier

en: Files attached to the product.
fr-FR: Fichiers liés au produit.

en: Filter checkout forms list
fr-FR: Filtrer les formulaires de commande

en: Finalizing order...
fr-FR: Finalisation de votre commande...

en: Find My Api Token
fr-FR: Trouver ma clé API

en: Fingerprint
fr-FR: Empreinte

en: Finland
fr-FR: Finlande

en: First Name
fr-FR: Prénom

en: First Name Help
fr-FR: Aide prénom

en: First Name Label
fr-FR: Label prénom

en: Fixed Discount
fr-FR: Réduction fixe

en: Footer
fr-FR: Pied de page

en: for
fr-FR: pendant

note: translators: number of months.
en: For %d months
fr-FR: Pendant %d mois

en: Forever
fr-FR: Sans limite

en: Form
fr-FR: Formulaire

en: Form Highlight Color
fr-FR: Couleur principale du formulaire

en: Form ID is invalid.
fr-FR: ID du formulaire invalide.

en: Form ID is required.
fr-FR: ID du formulaire requis.

[ctx: Form slug]
en: checkout
fr-FR: formulaire

en: Form Template
fr-FR: Modèle formulaire

en: Form Title
fr-FR: Titre formulaire

[ctx: Form title]
en: Checkout
fr-FR: Formulaire

en: Forms
fr-FR: Formulaires

en: Fraudulent
fr-FR: Frauduleux

en: Free
fr-FR: Gratuit

en: Free Trial
fr-FR: Période d'essai

en: Free Trial Days
fr-FR: Période d'essai

en: Free Trial Ends
fr-FR: La période d'essai prend fin

en: French Guiana
fr-FR: Guyanne Française

en: French Polynesia
fr-FR: Plynésie Française

en: French Southern Territories
fr-FR: Terres australes et antarctiques françaises

en: Full
fr-FR: Justifier

en: Functionality
fr-FR: Fonctionnalité

en: Gambia
fr-FR: Gambie

en: Gambian Dalasi
fr-FR: Dalasi

en: Georgia
fr-FR: Géorgie

en: Georgian Lari
fr-FR: Lari géorgien

en: Germany
fr-FR: Allemagne

en: Get Help
fr-FR: Obtenir de l'aide

en: Get Started
fr-FR: Démarrer maintenant

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
fr-FR: Commencez par créer votre premier produit ou votre premier formulaire de commande.

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
fr-FR: Commencez maintenant en sélectionnant l'un de vos formulaires ou en créant un nouveau formulaire.

en: Get started with SureCart
fr-FR: Démarrer avec SureCart

en: Gibraltar Pound
fr-FR: Livre de Gibraltar

en: GMT+00:00) Edinburgh
fr-FR: Édimbourg (UTC+00:00)

en: GMT+00:00) Lisbon
fr-FR: Lisbonne (UTC+00:00)

en: GMT+00:00) London
fr-FR: Londres (UTC+00:00)

en: GMT+00:00) Monrovia
fr-FR: Monrovia (UTC+01:00)

en: GMT+00:00) UTC
fr-FR: UTC +00:00

en: GMT+01:00) Amsterdam
fr-FR: Amsterdam (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Belgrade
fr-FR: Belgrade (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Berlin
fr-FR: Berlin (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Bern
fr-FR: Berne (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Bratislava
fr-FR: Bratislava (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Brussels
fr-FR: Bruxelles (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Budapest
fr-FR: Budapest (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Casablanca
fr-FR: Casablanca (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Copenhagen
fr-FR: Copenhague (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Dublin
fr-FR: Dublin (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Ljubljana
fr-FR: Ljubljana (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Madrid
fr-FR: Madrid (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Paris
fr-FR: Paris (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Prague
fr-FR: Prague (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Rome
fr-FR: Rome (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Sarajevo
fr-FR: Sarajevo (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Skopje
fr-FR: Skopje (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Stockholm
fr-FR: Stockholm (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Vienna
fr-FR: Vienne (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Warsaw
fr-FR: Varsovie (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) West Central Africa
fr-FR: Afrique occidentale (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Zagreb
fr-FR: Zagreb (UTC+01:00)

en: GMT+01:00) Zurich
fr-FR: Zurich (UTC+01:00)

en: GMT+02:00) Athens
fr-FR: Athènes (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Bucharest
fr-FR: Bucarest (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Cairo
fr-FR: Le Caire (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Harare
fr-FR: Harare (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Helsinki
fr-FR: Helsinki (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Jerusalem
fr-FR: Jérusalem (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Kaliningrad
fr-FR: Kaliningrad (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Kyiv
fr-FR: Kiev (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Pretoria
fr-FR: Pretoria (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Riga
fr-FR: Riga (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Sofia
fr-FR: Sofia (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Tallinn
fr-FR: Tallinn (UTC+02:00)

en: GMT+02:00) Vilnius
fr-FR: Vilnius (UTC+02:00)

en: GMT+03:00) Baghdad
fr-FR: Bagdad (UTC+03:00)

en: GMT+03:00) Istanbul
fr-FR: Istanbul (UTC+03:00)

en: GMT+03:00) Kuwait
fr-FR: Koweït (UTC+03:00)

en: GMT+03:00) Minsk
fr-FR: Minsk (UTC+03:00)

en: GMT+03:00) Moscow
fr-FR: Moscou (UTC+03:00)

en: GMT+03:00) Nairobi
fr-FR: Nairobi (UTC+03:00)

en: GMT+03:00) Riyadh
fr-FR: Riyad (UTC+03:00)

en: GMT+03:00) St. Petersburg
fr-FR: Saint-Pétersbourg (UTC+03:00)

en: GMT+03:00) Volgograd
fr-FR: Volgograd (UTC+03:00)

en: GMT+03:30) Tehran
fr-FR: Téhéran (UTC+03:30)

en: GMT+04:00) Abu Dhabi
fr-FR: Abou Dabi (UTC+04:00)

en: GMT+04:00) Baku
fr-FR: Bakou (UTC+04:00)

en: GMT+04:00) Muscat
fr-FR: Mascate (UTC+04:00)

en: GMT+04:00) Samara
fr-FR: Samara (UTC+04:00)

en: GMT+04:00) Tbilisi
fr-FR: Tbilissi (UTC+04:00)

en: GMT+04:00) Yerevan
fr-FR: Erevan (UTC+04:00)

en: GMT+04:30) Kabul
fr-FR: Kaboul (UTC+04:30)

en: GMT+05:00) Ekaterinburg
fr-FR: Ekaterinburg (UTC+05:00)

en: GMT+05:00) Islamabad
fr-FR: Islamabad (UTC+05:00)

en: GMT+05:00) Karachi
fr-FR: Karachi (UTC+05:00)

en: GMT+05:00) Tashkent
fr-FR: Tashkent (UTC+05:00)

en: GMT+05:30) Chennai
fr-FR: Chennai (UTC+05:30)

en: GMT+05:30) Kolkata
fr-FR: Calcutta (UTC+05:30)

en: GMT+05:30) Mumbai
fr-FR: Bombay (UTC+05:30)

en: GMT+05:30) New Delhi
fr-FR: New Delhi (UTC+05:30)

en: GMT+05:30) Sri Jayawardenepura
fr-FR: Sri Jayawardenapura Kotte (UTC+05:30)

en: GMT+05:45) Kathmandu
fr-FR: Katmandou (UTC+05:45)

en: GMT+06:00) Almaty
fr-FR: Almaty (UTC+06:00)

en: GMT+06:00) Astana
fr-FR: Astana / Noursoultan (UTC+06:00)

en: GMT+06:00) Dhaka
fr-FR: Dacca (UTC+06:00)

en: GMT+06:00) Urumqi
fr-FR: Ürümqi (UTC+06:00)

en: GMT+06:30) Rangoon
fr-FR: Rangoun (UTC+06:30)

en: GMT+07:00) Bangkok
fr-FR: Bangkok (UTC+07:00)

en: GMT+07:00) Hanoi
fr-FR: Hanoï (UTC+07:00)

en: GMT+07:00) Jakarta
fr-FR: Jakarta (UTC+07:00)

en: GMT+07:00) Krasnoyarsk
fr-FR: Krasnoïarsk (UTC+07:00)

en: GMT+07:00) Novosibirsk
fr-FR: Novossibirsk (UTC+07:00)

en: GMT+08:00) Beijing
fr-FR: Pékin (UTC+08:00)

en: GMT+08:00) Chongqing
fr-FR: Chongqing (UTC+08:00)

en: GMT+08:00) Hong Kong
fr-FR: Hong Kong (UTC+08:00)

en: GMT+08:00) Irkutsk
fr-FR: Irkoutsk (UTC+08:00)

en: GMT+08:00) Kuala Lumpur
fr-FR: Kuala Lumpur (UTC+08:00)

en: GMT+08:00) Perth
fr-FR: Perth (UTC+08:00)

en: GMT+08:00) Singapore
fr-FR: Singapour (UTC+08:00)

en: GMT+08:00) Taipei
fr-FR: Taipei (UTC+08:00)

en: GMT+08:00) Ulaanbaatar
fr-FR: Oulan-Bator (UTC+08:00)

en: GMT+09:00) Osaka
fr-FR: Osaka (UTC+09:00)

en: GMT+09:00) Sapporo
fr-FR: Sapporo (UTC+09:00)

en: GMT+09:00) Seoul
fr-FR: Séoul (UTC+09:00)

en: GMT+09:00) Tokyo
fr-FR: Tokyo (UTC+09:00)

en: GMT+09:00) Yakutsk
fr-FR: Iakoutsk (UTC+09:00)

en: GMT+09:30) Adelaide
fr-FR: Adélaïde (UTC+09:30)

en: GMT+09:30) Darwin
fr-FR: Darwin (UTC+09:30)

en: GMT+10:00) Brisbane
fr-FR: Brisbane (UTC+10:00)

en: GMT+10:00) Canberra
fr-FR: Canberra (UTC+10:00)

en: GMT+10:00) Guam
fr-FR: Guam (UTC+10:00)

en: GMT+10:00) Hobart
fr-FR: Hobart (UTC+10:00)

en: GMT+10:00) Melbourne
fr-FR: Melbourne (UTC+10:00)

en: GMT+10:00) Port Moresby
fr-FR: Port Moresby (UTC+10:00)

en: GMT+10:00) Sydney
fr-FR: Sydney (UTC+10:00)

en: GMT+10:00) Vladivostok
fr-FR: Vladivostok (UTC+10:00)

en: GMT+11:00) Magadan
fr-FR: Magadan (UTC+11:00)

en: GMT+11:00) New Caledonia
fr-FR: Nouvelle-Calédonie (UTC+11:00)

en: GMT+11:00) Solomon Is.
fr-FR: Îles Salomon (UTC+11:00)

en: GMT+11:00) Srednekolymsk
fr-FR: Srednekolymsk (UTC+11:00)

en: GMT+12:00) Auckland
fr-FR: Auckland (UTC+12:00)

en: GMT+12:00) Fiji
fr-FR: Fidji (UTC+12:00)

en: GMT+12:00) Kamchatka
fr-FR: Kamchatka (UTC+12:00)

en: GMT+12:00) Marshall Is.
fr-FR: Îles Marshall (UTC+12:00)

en: GMT+12:00) Wellington
fr-FR: Wellington (UTC+12:00)

en: GMT+12:45) Chatham Is.
fr-FR: Île Chatham (UTC+12:45)

en: GMT+13:00) Nuku&#39;alofa
fr-FR: Nuku'alofa (UTC+13:00)

en: GMT+13:00) Samoa
fr-FR: Samoa (UTC+13:00)

en: GMT+13:00) Tokelau Is.
fr-FR:  Tokelau (UTC+13:00)

en: GMT-01:00) Azores
fr-FR: Açores (UTC-01:00)

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
fr-FR: Cap-Vert (UTC-01:00)

en: GMT-03:00) Brasilia
fr-FR: Brasilia (UTC-03:00)

en: GMT-03:00) Buenos Aires
fr-FR: Buenos Aires (UTC-03:00)

en: GMT-03:00) Greenland
fr-FR: Groenland (UTC-03:00)

en: GMT-03:00) Montevideo
fr-FR: Montevideo (UTC-03:00)

en: GMT-03:30) Newfoundland
fr-FR: Terre-Neuve (UTC-03:30)

en: GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)
fr-FR: Heure de l'Atlantique, Canada (UTC-04:00)

en: GMT-04:00) Caracas
fr-FR: Caracas (UTC-04:00)

en: GMT-04:00) Georgetown
fr-FR: Georgetown (UTC-04:00)

en: GMT-04:00) La Paz
fr-FR: La Paz (UTC-04:00)

en: GMT-04:00) Puerto Rico
fr-FR: Porto Rico (UTC-04:00)

en: GMT-04:00) Santiago
fr-FR: Santiago (UTC-04:00)

en: GMT-05:00) America/Detroit
fr-FR: Michigan - Détroit (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) America/Indiana/Marengo
fr-FR: Indiana - Marengo (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) America/Indiana/Petersburg
fr-FR: Indiana - Petersburg (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vevay
fr-FR: Indiana - Vevay (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vincennes
fr-FR:  Indiana - Vincennes (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) America/Indiana/Winamac
fr-FR: Indiana - Winamac (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Louisville
fr-FR: Kentucky - Louisville (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Monticello
fr-FR: Kentucky - Monticello (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) Bogota
fr-FR: Bogota (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
fr-FR: Heure de l'Est - USA & Canada (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
fr-FR: Indiana - Est (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) Lima
fr-FR: Lima (UTC-05:00)

en: GMT-05:00) Quito
fr-FR: Quito (UTC-05:00)

en: GMT-06:00) America/Indiana/Knox
fr-FR: Indiana - Knox (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) America/Indiana/Tell_City
fr-FR: Indiana - Tell City (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) America/Menominee
fr-FR: Michigan - Menominee (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Beulah
fr-FR: Dakota du Nord - Beulah (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
fr-FR: Dakota du Nord - Center (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/New_Salem
fr-FR: Dakota du Nord - New Salem (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) Central America
fr-FR: Amérique Centrale (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
fr-FR: Heure normale du Centre - USA & Canada (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) Guadalajara
fr-FR: Guadalajara (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) Mexico City
fr-FR: Mexico (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) Monterrey
fr-FR: Monterrey (UTC-06:00)

en: GMT-06:00) Saskatchewan
fr-FR: Saskatchewan (UTC-06:00)

en: GMT-07:00) America/Boise
fr-FR: Idaho - Boise (UTC-07:00)

en: GMT-07:00) Arizona
fr-FR: Arizona (UTC-07:00)

en: GMT-07:00) Chihuahua
fr-FR: Chihuahua (UTC-07:00)

en: GMT-07:00) Mazatlan
fr-FR: Mazatlan (UTC-07:00)

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
fr-FR: Heure normale des Rocheuses - USA & Canada (UTC-07:00)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
fr-FR: Heure de Pacifique - USA & Canada (UTC-08:00)

en: GMT-08:00) Tijuana
fr-FR: Tijuana (UTC-08:00)

en: GMT-09:00) Alaska
fr-FR: Alaska (UTC-09:00)

en: GMT-09:00) America/Anchorage
fr-FR: Alaska - Anchorage (UTC-09:00)

en: GMT-09:00) America/Metlakatla
fr-FR: Alaska - Metlakatla (UTC-09:00)

en: GMT-09:00) America/Nome
fr-FR: Alaska - Nome (UTC-09:00)

en: GMT-09:00) America/Sitka
fr-FR: Alaska - Sitka (UTC-09:00)

en: GMT-09:00) America/Yakutat
fr-FR: Alaska - Yakutat (UTC-09:00)

en: GMT-10:00) America/Adak
fr-FR: Alaska - Adak (UTC-10:00)

en: GMT-10:00) Hawaii
fr-FR: Hawaii (UTC-10:00)

en: GMT-11:00) American Samoa
fr-FR: Samoa américaines (UTC-11:00)

en: GMT-11:00) Midway Island
fr-FR: îles Midway (UTC-11:00)

en: GMT-12:00) International Date Line West
fr-FR: Ligne de changement de date internationale (Ouest) (UTC-12:00)

en: Go Back
fr-FR: Revenir en arrière

en: Go back.
fr-FR: Revenir en arrière.

en: Greece
fr-FR: Grèce

en: Greenland
fr-FR: Groenland

en: Grenada
fr-FR: Grenade

en: Group Access
fr-FR: Accès à un groupe

en: Group Name
fr-FR: Nom du groupe

en: Grow your store worry-free.
fr-FR: Développer votre boutique facilement.

en: GST Number
fr-FR: Numéro GST

en: GST Registration
fr-FR: Enregistrement à la TPS

en: Guatemalan Quetzal
fr-FR: Quetzal

en: Guernsey
fr-FR: Guernesey

en: Guinea
fr-FR: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr-FR: Guinée-Bissau

en: Guinean Franc
fr-FR: Franc guinéen

en: Guyana
fr-FR: Guyanne

en: Guyanese Dollar
fr-FR: Dollar guyanien

en: Haiti
fr-FR: Haïti

en: Haitian Gourde
fr-FR: Gourde haïtien

en: Header Text
fr-FR: Texte du titre

en: Heard Island and McDonald Islands
fr-FR: Îles Heard et McDonald

en: Help
fr-FR: Aide

en: Hide %d Archived Prices
fr-FR: Cacher %d des prix archivés

en: Hide %d Archived Promotion Codes
fr-FR: Cacher %d des codes promotionnels archivés

en: Holy See (Vatican City State)
fr-FR: Vatican (Vatican City)

en: Home
fr-FR: Accueil

en: Honduran Lempira
fr-FR: Lempira hondurien

en: Honeypot
fr-FR: Pot de miel

en: Hong Kong Dollar
fr-FR: Dollar de Hong Kong

en: How To Add Buttons
fr-FR: Comment ajouter des boutons

en: https://example.com
fr-FR: https://exemple.com

en: Hungarian Forint
fr-FR: Forint hongrois

en: Hungary
fr-FR: Hongrie

en: I.E. Free shipping on all orders…
fr-FR: c.à.d Livraison gratuite sur toutes les commandes...

en: Iceland
fr-FR: Islande

en: Icelandic Króna
fr-FR: Couronne islandaise

en: If a subscription payment fails, the subscription is marked past due. When this happens we automatically retry the payment based on our smart retry logic. If the payment is still unsuccessful after the duration set above, the subscription will be canceled.
fr-FR: Si un règlement d'abonnement échoue, l'abonnement est noté comme étant dû. Lorsque cela arrive, nous essayons à nouveau de prélever l'échéance dû sans que vous n'ayez rien à faire. Si le règlement échoue encore après la durée fixée ci-haut, l'abonnement est automatiquement annulé.

en: If enabled, apply reverse charge when applicable even when customers are in your home country.
fr-FR: Si activé, applique l'autoliquidation même lorsque vos clients sont dans votre pays (A ce jour, ce n'est pas légal en Europe).

en: If enabled, require all customer’s in the EU to enter a EU VAT number when checking out.
fr-FR: Si activé, tous vos clients en EU doivent renseigner un numéro de TVA pour passer commande.

en: If enabled, you need to configure which tax regions you have tax nexus. Tax will only be collected for tax regions that are enabled. If disabled, no tax will be collected.
fr-FR: Si coché, vous devez configurer les régions concernées. Les taxes seront collectées uniquement pour les régions configurées. Si non coché, aucune taxe ne sera collectée.

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
fr-FR: Si coché, votre boutique collectera la TPS/TVH canadienne pour toutes les provinces. Si vous devez collecter des taxes additionnelles pour le Québec, la Colombie-Britannique, Manitoba ou Saskatchewan, vous devrez alors créer des taxes séparées pour ces provinces.

en: If enabled, your store will collect EU VAT for all EU countries. You should enable this option if you are registered via "One-Stop Shop" and plan to submit a single VAT return for all EU countries. If you are planning to submit separate VAT returns for each EU country then you should not enable this option. You should instead create separate tax registrations for each EU country.
fr-FR: Si coché, votre boutique devra collecter la TVA pour tous les pays de l'Union Européenne. Vous devriez cocher cette option si vous êtes enregistré au guichet unique de TVA (IOSS-OSS) et que vous envisagez de déclarer une TVA unique pour tous les pays européens. Si vous comptez déclarer une TVA spécifique à chaque pays de l'Union Européenne, vous ne devriez pas cocher cette option. Vous devriez plutôt créer des collectes de TVA spécifiques à chaque pays de l'UE.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
fr-FR: Si vrai, des e-mails de rappel de paniers abandonnés seront envoyés aux clients

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
fr-FR: Si vrai, la TPS sera appliquée à toutes les provinces canadiennes.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
fr-FR: Si vrai, des emails de confirmation de commande seront envoyés aux clients.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
fr-FR: Si vrai, des emails de remboursement seront envoyés aux clients.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
fr-FR: Si vrai, des emails de relance d'abonnement seront envoyés aux clients.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
fr-FR: Si vrai, les taxes seront automatiquement appliquées.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
fr-FR: Si vrai, la TVA sera appliquée pour tous les pays de l'UE.

en: If you change your mind, you can renew your subscription.
fr-FR: Si vous changez d'avis, vous pourrez renouveler votre abonnement.

en: If you do business in Australia, you may be required to collect GST on sales in Australia.
fr-FR: Si vous vendez en Australie, il peut vous être demandé de collecter la TPS sur les ventes réalisées en Australie.

en: If you do business in the United Kingdom, you may be required to collect Value Added Tax (VAT).
fr-FR: Si vous vendez au Royaume-Uni, vous pouvez être soumis à la collecte de la TVA.

en: If you do not wish to use the slide-out cart, you can disable this to prevent scripts from loading on your pages.
fr-FR: Si vous ne souhaitez pas activer le panier, vous pouvez le désactiver pour éviter de charger inutilement des scripts sur vos pages.

en: If you need to collect provincial tax (British Columbia, Manitoba, Quebec, and Saskatchewan) in addition to GST/HST, then you'll need to setup registrations for each province.
fr-FR: Si vous devez collecter des taxes spécifiques à des provinces (Colombie-Britannique, Manitoba, Québec et Saskatchewan) en plus de la TPS/TVH, vous devrez indiquer le numéro d'identification fiscal de chaque province.

en: If you plan to submit a separate VAT return to each EU country, then you'll need to setup tax registrations for each country.
fr-FR: Si vous comptez collecter la TVA séparément pour chaque pays de l'UE, vous devrez indiquer votre numéro d'identification fiscale pour chaque pays.

en: If you would like your order numbers to have a special prefix, you can enter it here. It must not contain underscores, spaces or dashes.
fr-FR: Si vous souhaitez ajouter un préfixe à votre numérotation, vous pouvez l'entrer ici. Il ne doit pas contenir de tiret ou d'espace.

en: Ignore notice.
fr-FR: Ignorer la notification.

en: Ignore this notice. This is a duplicate or staging site.
fr-FR: Ignorez cette notification. C'est un site dupliqué ou site de test (staging).

en: Immediately
fr-FR: Immédiatement

en: immediately
fr-FR: Immédiatement

en: Inactive
fr-FR: Inactif

en: included
fr-FR: Inclus

en: Incomplete
fr-FR: Incomplet

en: increase number
fr-FR: Augmenter le nombre

en: Increase quantity
fr-FR: Augmenter la quantité

en: India
fr-FR: Inde

en: Indian Rupee
fr-FR: Roupie indienne

en: Indonesia
fr-FR: Indonésie

en: Indonesian Rupiah
fr-FR: Roupie indonésienne

en: Input Help
fr-FR: Aide

en: Input Label
fr-FR: Label

en: Insert Buy Link
fr-FR: Insérer un lien d'achat

en: Integration
fr-FR: Intégration

en: Integration deleted.
fr-FR: Intégration supprimée.

en: Integration Provider
fr-FR: Fournisseur d'intégration

en: Integration Providers
fr-FR: Fournisseurs d'intégration

en: Integration saved.
fr-FR: Intégration sauvegardée.

en: Integrations
fr-FR: Intégrations

en: Invalid
fr-FR: Invalide

en: Invalid API Token
fr-FR: Clé API invalide

en: Invalid promotion code.
fr-FR: Code promo non valide.

en: Invalid request. Please try again.
fr-FR: Requête invalide. Merci d'essayer encore.

en: Invalid.
fr-FR: Invalide.

en: Invoice
fr-FR: Facture

en: Invoice Details
fr-FR: Détails de facturation

en: Invoice History
fr-FR: Historique de facturation

en: Invoices
fr-FR: Factures

en: Invoices & Receipts
fr-FR: Factures et reçus

en: Iran, Islamic Republic of
fr-FR: Iran

en: Iraq
fr-FR: Irak

en: Ireland
fr-FR: Irlande

en: Isle of Man
fr-FR: Île de Man

en: Israel
fr-FR: Israël

en: Israeli New Sheqel
fr-FR: Nouveau Shekel

en: It is archived.
fr-FR: C'est archivé.

en: It is expired.
fr-FR: C'est expiré.

en: It is not a valid hex color.
fr-FR: Ce n'est pas un un code couleur HEX valide.

en: It is not valid or enabled.
fr-FR: Ce n'est pas valide ou autorisé.

en: It looks like you are not yet a customer.
fr-FR: Il semble que vous ne soyez pas client.

en: Italy
fr-FR: Italie

en: Item
fr-FR: Produit

en: Items
fr-FR: Produits

en: Jamaica
fr-FR: Jamaïque

en: Jamaican Dollar
fr-FR: Dollar jamaïcain

en: Japan
fr-FR: Japon

en: Japanese Yen
fr-FR: Yen japonais

en: Jordan
fr-FR: Jordanie

en: Just one last step!
fr-FR: Encore une  dernière étape !

en: Kazakhstani Tenge
fr-FR: Tenge kazakh

en: Kenyan Shilling
fr-FR: Shilling kényan

en: Key
fr-FR: Clé

en: Kuwait
fr-FR: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr-FR: Kirghizistan

en: Kyrgyzstani Som
fr-FR: Som

en: Label for donation
fr-FR: Label pour ce don

en: Label with Free Trial
fr-FR: Label avec essai gratuit

en: Lao Kip
fr-FR: Kip laotien

en: Lao People's Democratic Republic
fr-FR: Laos

en: Last Name
fr-FR: Nom de famille

en: Last Name Label
fr-FR: Label Nom de famille

en: Last Updated
fr-FR: Dernière mise à jour

en: Latvia
fr-FR: Lettonie

en: LearnDash Course
fr-FR: Cours LearnDash

en: LearnDash Group
fr-FR: Groupe LearnDash

en: LearnDash Groups
fr-FR: Groupes LearnDash

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
fr-FR: Laissez-nous faire le travail. Utilisez les intégrations natives de SureCart avec les extensions que vous utilisez déjà. Achats et abonnements sont automatiquement synchronisés avec vos extensions.

en: Lebanese Pound
fr-FR: Livre libanaise

en: Lebanon
fr-FR: Liban

en: Lesotho Loti
fr-FR: Loti

en: Liberia
fr-FR: Libéria

en: Liberian Dollar
fr-FR: Dollar libérien

en: Libya
fr-FR: Libye

en: License Key
fr-FR: Clé de licence

en: License Keys
fr-FR: Clés de licence

en: License updated.
fr-FR: Licence mise à jour.

en: Licenses
fr-FR: Licences

en: Lifetime
fr-FR: À vie

en: Lifetime Subscription
fr-FR: Abonnement à vie

en: LifterLMS Course
fr-FR: Cours LifterLMS

en: Light
fr-FR: Clair

en: Limit Per-Customer Purchases
fr-FR: Limiter le nombre d'achat par client

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
fr-FR: Ajouter une date de fin à partir de laquelle votre offre ne sera plus valide.

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
fr-FR: Limite le nombre de fois qu'un client unique peut acheter ce produit.

en: Limit the total number of times this coupon can be redeemed.
fr-FR: Limiter le nombre maximum d'utilisations de votre offre.

en: Link removed.
fr-FR: Lien supprimé.

en: Links and Shortcodes
fr-FR: Liens et codes courts

en: Lithuania
fr-FR: Lituanie

en: Live Payments Enabled
fr-FR: Paiements live disponibles

en: Live Payments Not Enabled
fr-FR: Paiements live non disponibles

en: Load More
fr-FR: Voir plus

en: Loading Text
fr-FR: Textes lors d'un paiement

en: Local Reverse Charge
fr-FR: Autoliquidation locale

en: Login
fr-FR: Connexion

en: Logout
fr-FR: Déconnexion

en: Logout button settings
fr-FR: Réglages du bouton de déconnexion

en: Macanese Pataca
fr-FR: Pataca

en: Macedonian Denar
fr-FR: Denar macédonien

en: Magic Sign In
fr-FR: Connexion magique

en: Make Default
fr-FR: Choisir par défaut

en: Malagasy Ariary
fr-FR: Ariary

en: Malawian Kwacha
fr-FR: Kwacha malawien

en: Malaysia
fr-FR: Malaisie

en: Malaysian Ringgit
fr-FR: Ringgit malaisien

en: Maldivian Rufiyaa
fr-FR: Rufiyaa maldivienne

en: Malta
fr-FR: Malte

en: Manage how your store charges sales tax on orders, invoices, and subscriptions.
fr-FR: Gérer la façon dont votre boutique applique les taxes sur les commandes, factures et abonnements.

en: Manage how your store charges sales tax within each tax region. Check with a tax expert to understand your tax obligations.
fr-FR: Gérer la façon dont votre boutique collecte les taxes pour chaque région. Voir avec un avocat/comptable pour comprendre les règlementations en vigueur.

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
fr-FR: Gérer la collecte de TVA pour les pays européens.

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
fr-FR: Gérer la collecte de TPS/TVH pour toutes les régions canadiennes.

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
fr-FR: Gérer le comportement de votre boutique en cas d'échec d'un paiement récurrent.

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
fr-FR: Gérer le comportement de votre boutique en cas d'upgrade, de downgrade ou d'annulation d'abonnement.

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
fr-FR: Gérer ce que vos clients sont autorisés à voir et à faire depuis l'espace client.

en: Manage which notifications are sent to your customers.
fr-FR: Gérer les notifications envoyées à vos clients.

en: Manage your subscription purchase behavior.
fr-FR: Gérer le comportement des achats d'abonnements.

en: Marshall Islands
fr-FR: Îles Marshall

en: Mauritania
fr-FR: Mauritanie

en: Mauritanian Ouguiya
fr-FR: Ouguiya

en: Mauritian Rupee
fr-FR: Roupie mauricienne

en: Mauritius
fr-FR: Île Maurice

en: Max Redemptions
fr-FR: Utilisations max

en: Maximum Price
fr-FR: Prix maximum

en: Media
fr-FR: Média

en: Medium
fr-FR: Moyen

en: MemberPress Membership
fr-FR: Espace membre MemberPress

en: Membership Access
fr-FR: Accès à un espace membre

en: Memo
fr-FR: Annotations

en: Metadata
fr-FR: Méta-données

en: Metadata for the order.
fr-FR: Metadata pour la commande.

en: Method
fr-FR: Méthode

en: Mexican Peso
fr-FR: Peso mexicain

en: Mexico
fr-FR: Mexique

en: Micronesia, Federated States of
fr-FR: États fédérés de Micronésie

en: Minimum Price
fr-FR: Prix minimum

en: Miscellaneous
fr-FR: Divers

en: Moldova
fr-FR: Moldavie

en: Moldovan Leu
fr-FR: Leu moldave

en: Mongolia
fr-FR: Mongolie

en: Mongolian Tögrög
fr-FR: Tugrik mongol

en: Montenegro
fr-FR: Monténégro

en: Month
fr-FR: Mois

note: translators: number of months
en: month | %d months
fr-FR[0]: mois
fr-FR[1]: %d mois

en: Monthly
fr-FR: Mensuel

en: Moroccan Dirham
fr-FR: Dirham marocain

en: Morocco
fr-FR: Maroc

en: Move to Trash
fr-FR: Déplacer à la corbeille

en: Mozambican Metical
fr-FR: Metical

en: must be 15 minutes or more
fr-FR: Doit être 15 minutes ou plus.

en: Must be accepted.
fr-FR: Doit être accepté.

en: Must be an integer
fr-FR: Doit être un entier

en: must be at least 12 hours between emails
fr-FR: Doit être au minimum 12 heures entre les emails

en: must be between %1$s and %2$s
fr-FR: Doit être entre %1$s et %2$s

en: Must be blank
fr-FR: Doit être vide

en: Must be larger.
fr-FR: Doit être plus large.

en: must be less than 1 week
fr-FR: Doit être moins d'une semaine

en: Must be smaller.
fr-FR: Doit être plus petit.

en: My website domain has permanently changed. Remove webhook for %s
fr-FR: Mon nom de domaine a définitivement changé. Supprimer le webhook pour %s

en: Myanmar Kyat
fr-FR: Kyat

en: Name
fr-FR: Nom

en: Name or Company Name
fr-FR: Nom ou nom de l'entreprise

en: Name your own price
fr-FR: Choisissez votre montant

en: Name Your Price
fr-FR: Choisissez votre montant

en: Namibia
fr-FR: Namibie

en: Namibian Dollar
fr-FR: Dollar namibien

en: Nepal
fr-FR: Népal

en: Nepalese Rupee
fr-FR: Roupie népalaise

en: Netherlands
fr-FR: Pays-Bas

en: Netherlands Antillean Gulden
fr-FR: Florin des Antilles néerlandaises

en: Nevermind
fr-FR: Peu importe

en: New Caledonia
fr-FR: Nouvelle-Calédonie

en: New Cart
fr-FR: Nouveau panier

en: New Checkout Form
fr-FR: Nouveau formulaire de commande

en: New Coupon
fr-FR: Nouveau code promo

en: New Form
fr-FR: Nouveau

en: New Password
fr-FR: Nouveau mot de passe

en: New Plan
fr-FR: Nouveau plan

en: New Tab %d
fr-FR: Nouvel onglet %d

en: New Taiwan Dollar
fr-FR: Nouveau dollar de Taïwan

en: New Upgrade Group
fr-FR: Nouveau groupe d'upgrade

en: New Zealand
fr-FR: Nouvelle-Zélande

en: New Zealand Dollar
fr-FR: Dollar néo-zélandais

en: Next
fr-FR: Suivant

en: Next Billing Period
fr-FR: Prochaine période de facturation

en: Next Page
fr-FR: Page suivante

en: Nicaraguan Córdoba
fr-FR: Cordoba d'or nicaraguayen

en: Nigerian Naira
fr-FR: Naira nigérian

en: Niue
fr-FR: Niué

en: No billing periods
fr-FR: Aucune période de facturation

en: No charges
fr-FR: Pas de prélèvements

en: No checkout forms found in Trash.
fr-FR: Aucun formulaire de commande trouvé dans la poubelle.

en: No checkout forms found.
fr-FR: Aucun formulaire de commande trouvé.

en: No code specified
fr-FR: Aucun code renseigné

en: No customers found.
fr-FR: Aucun client trouvé.

en: No discount.
fr-FR: Pas de réduction.

en: No items found
fr-FR: Aucun média trouvé

en: No licenses found.
fr-FR: Aucune licence trouvée.

en: No more charges.
fr-FR: Il n'y a plus de prélèvements.

en: No more orders.
fr-FR: Il n'y a plus de commandes.

en: No more subscriptions.
fr-FR: Il n'y a plus d'abonnements.

en: No name provided
fr-FR: Aucun nom renseigné

en: No order bumps found.
fr-FR: Aucun order bump trouvé.

en: No price
fr-FR: Pas de prix

en: No product
fr-FR: Aucun produit

en: No products found.
fr-FR: Aucun produit trouvé.

en: None
fr-FR: Aucun

en: None found.
fr-FR: Aucun trouvé.

en: None of these items are in the cart.
fr-FR: Aucun de ces produits ne sont dans le panier.

en: Norfolk Island
fr-FR: Île Norfolk

en: North Korea
fr-FR: Corée du Nord

en: North Macedonia
fr-FR: Macédoine du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr-FR: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr-FR: Norvège

en: Norwegian Krone
fr-FR: Couronne norvégienne

en: Not a number
fr-FR: Ce n'est pas un nombre

en: Not Found
fr-FR: Non trouvé

en: Not found
fr-FR: Non trouvé

en: Not found.
fr-FR: Non trouvé.

en: Not Recovered
fr-FR: Non récupéré

en: Not Sent
fr-FR: Non envoyé

en: Nothing Found
fr-FR: Rien trouvé

en: Notification Settings
fr-FR: Réglages des notifications

en: Notified
fr-FR: Notifié

en: Number
fr-FR: Numéro

en: Number of months
fr-FR: Nombre de mois

en: Number of Payments
fr-FR: Nombre de paiements

en: Number of Times
fr-FR: Nombre d'utilisations max

en: Number Type
fr-FR: Type nombre

en: Okay
fr-FR: Ok

en: on
fr-FR: sur

en: On Hold
fr-FR: En attente

en: Once
fr-FR: Un seul règlement

en: once
fr-FR: Une fois

en: One column
fr-FR: Une colonne

en: One Time
fr-FR: Paiement en une fois

en: One Week
fr-FR: Une semaine

en: One-Time
fr-FR: Une fois

en: Opt-in to some beta features of the plugin.
fr-FR: Adopter certaines fonctionnalités en beta du plugin.

en: Optional
fr-FR: Optionnel

en: or
fr-FR: ou

en: or drag and drop a file to upload.
fr-FR: ou glissez-déposez un fichier pour l'uploader facilement.

en: Order
fr-FR: Commande

en: Order #%s
fr-FR: Commande #%s

en: Order Bump Price
fr-FR: Prix Order Bump

en: Order Bump updated.
fr-FR: Order Bump mis à jour.

en: Order Confirmation
fr-FR: Confirmation de commande

en: Order Confirmation Emails
fr-FR: Emails de confirmation de commande

en: Order Details
fr-FR: Détails de commande

en: Order History
fr-FR: Historique des commandes

en: Order not found.
fr-FR: Aucune commande trouvée.

en: Order Number Prefix
fr-FR: Préfixe de numérotation

en: Order Numbering
fr-FR: Numérotation des commandes

en: Order Numbers Counter
fr-FR: Numérotation de vos commandes

en: Order Status
fr-FR: Statut de la commande

en: Orders
fr-FR: Commandes

en: Orders & Receipts
fr-FR: Reçus et factures

en: Other
fr-FR: Autre

en: Overview
fr-FR: Vue d'ensemble

en: Padding
fr-FR: Espaces internes

[ctx: Page slug]
en: checkout
fr-FR: formulaire

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
fr-FR: tableau-de-bord-client

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
fr-FR: confirmation-commande

[ctx: Page title]
en: Checkout
fr-FR: Formulaire

[ctx: Page title]
en: Dashboard
fr-FR: Tableau de bord

[ctx: Page title]
en: Thank you!
fr-FR: Merci!

en: Paid
fr-FR: Payé

en: Pakistani Rupee
fr-FR: Roupie pakistanaise

en: Palau
fr-FR: Palaos

en: Palestine, State of
fr-FR: Palestine

en: Panamanian Balboa
fr-FR: Balboa panaméen

en: Papua New Guinea
fr-FR: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Papua New Guinean Kina
fr-FR: Kina de Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Paraguayan Guaraní
fr-FR: Guaraní du Paraguay

en: Partially Refunded
fr-FR: En partie remboursé

en: Password
fr-FR: Mot de passe

en: Passwords do not match.
fr-FR: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Pay what you want
fr-FR: Payez ce que vous voulez

en: Payment
fr-FR: Paiement

en: Payment Failed
fr-FR: Paiement échoué

en: Payment History
fr-FR: Historique des paiements

en: Payment Intent
fr-FR: Tentative de paiement

en: Payment Method
fr-FR: Méthode de paiement

en: Payment Methods
fr-FR: Méthodes de paiement

en: Payment Plan
fr-FR: Plan de paiement

en: Payment successful! Redirecting...
fr-FR: Paiement réussi ! Redirection...

en: Payment Type
fr-FR: Type de paiement

en: Payment unsuccessful. Please try again.
fr-FR: Paiement échoué. Merci de réessayer.

en: Payments
fr-FR: Paiements

en: PayPal Card
fr-FR: Carte PayPal

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
fr-FR: Paypal vérifie ce paiement. Cette action intervient pour certains paiements et peut prendre jusqu'à 3 jours ouvrés.

en: PayPal selected for check out.
fr-FR: Paypal est sélectionné pour le paiment.

en: Per Page
fr-FR: Par page

en: Percent Off
fr-FR: Valeur en pourcentage

en: Percentage
fr-FR: Pourcentage

en: Percentage Discount
fr-FR: Réduction en pourcentage

en: Peru
fr-FR: Pérou

en: Peruvian Sol
fr-FR: Sol péruvien

en: Philippine Peso
fr-FR: Peso philippin

en: Phone
fr-FR: Téléphone

en: Pitcairn
fr-FR: Îles Pitcairn

en: Plan
fr-FR: Échéances

en: Please add at least one product.
fr-FR: Merci d'ajouter au moins un produit.

en: Please choose at least one.
fr-FR: Merci d'en sélectionner au moins un.

en: Please choose one.
fr-FR: Merci d'en choisir un.

en: Please contact us for payment
fr-FR: Merci de nous contacter pour le paiement

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
fr-FR: Merci de vérifier que le préfixe ne contient pas d'espace, d'underscore, de tirets ou tout autre caractère spécial.

en: Please enter a valid tax number.
fr-FR: Merci de renseigner un numéro de TVA valide.

en: Please enter an API key.
fr-FR: Merci de renseigner votre clé API.

en: Please fill out your address.
fr-FR: Merci de remplir votre adresse.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
fr-FR: Merci de prévisualiser le formulaire côté visiteur pour charger le champ de paiement Stripe.

en: Please refresh the page and try again.
fr-FR: Merci de rafraichir la page et de réessayer.

en: Please refresh the page.
fr-FR: Merci de rafraichir la page.

en: Plugin Settings
fr-FR: Réglages de l'extension

en: Poland
fr-FR: Pologne

en: Polish Złoty
fr-FR: Zloty polonais

[ctx: post type general name]
en: Carts
fr-FR: Paniers

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
fr-FR: Formulaires de commande

[ctx: post type singular name]
en: Cart
fr-FR: Panier

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
fr-FR: Formulaire de commande

en: Postal Code/Zip
fr-FR: Code postal

en: Prev Page
fr-FR: Page précédente

en: Preview
fr-FR: Prévis.

en: Previous
fr-FR: Précédent

en: Previous Page
fr-FR: Page précédente

en: Previous Product ID
fr-FR: ID Produit précédent

en: Price
fr-FR: Prix

en: Price archived.
fr-FR: Prix archivé.

en: Price created.
fr-FR: Prix créé.

en: Price deleted.
fr-FR: Prix supprimé.

en: Price ID
fr-FR: ID prix

en: Price unarchived.
fr-FR: Prix désarchivé.

en: Prices
fr-FR: Prix

en: Pricing
fr-FR: Prix

en: Primary Button
fr-FR: Bouton principal

en: Priority
fr-FR: Priorité

en: Privacy Policy
fr-FR: Politique de confidentialité

en: Private
fr-FR: Privé

en: Processing
fr-FR: En cours

en: Processing Payment
fr-FR: Traitement de votre paiement

en: Processing payment...
fr-FR: Traitement de votre paiement...

en: Processors
fr-FR: Paiements

en: Product
fr-FR: Produit

en: Product Access
fr-FR: Accès au produit

en: Product added.
fr-FR: Produit ajouté.

en: Product archived.
fr-FR: Produit archivé.

en: Product Group
fr-FR: Groupe de produits

en: Product group updated.
fr-FR: Groupe de produits mis à jour.

en: Product Groups
fr-FR: Groupes de produits

en: Product ID
fr-FR: ID Produit

en: Product Image
fr-FR: Image produit

en: Product Info
fr-FR: Info produit

en: Product Name
fr-FR: Nom du produit

en: Product Options
fr-FR: Options du produit

en: Product or subscription is purchased
fr-FR: Produit ou abonnement acheté

en: Product removed.
fr-FR: Produit supprimé.

en: Product restored.
fr-FR: Produit restauré.

en: Product updated.
fr-FR: Produit mis à jour.

en: Products
fr-FR: Produits

en: Products & Behavior
fr-FR: Produits et comportement

en: Products/Prices
fr-FR: Produits/prix

en: Promotion code
fr-FR: Code promo

en: Promotion Codes
fr-FR: Codes promos

en: Province/Region
fr-FR: Province/Région

en: Published In
fr-FR: Publié dans

en: Puerto Rico
fr-FR: Porto Rico

en: Purchase
fr-FR: Acheter

en: Purchases
fr-FR: Achats

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
fr-FR: La synchronisation se fait dans les deux sens. Par exemple, les accès sont automatiquement coupés si un abonnement est annulé ou arrive à expiration.

en: Qatari Riyal
fr-FR: Riyal qatarien

en: Qty
fr-FR: Qté

en: Qty:
fr-FR: Qté:

en: Quantity
fr-FR: Quantité

en: Quick Actions
fr-FR: Actions rapides

en: Random Numbers And Letters
fr-FR: Nombres et lettres aléatoires

en: Reason
fr-FR: Raison

en: reCaptcha Secret Key
fr-FR: Clé secrète reCaptcha

en: reCaptcha Site Key
fr-FR: Clé de site reCaptcha

en: Recent Orders
fr-FR: Commandes récentes

en: Recommended
fr-FR: Recommandé

en: Recovered
fr-FR: Récupéré

en: Redeem By
fr-FR: A utiliser avant

en: Redemption Limits
fr-FR: Réglages utilisation

en: Refund
fr-FR: Remboursement

en: Refund Emails
fr-FR: Emails de remboursement

en: Refund Payment
fr-FR: Rembourser cet achat

en: Refunded
fr-FR: Remboursé

en: Refunds
fr-FR: Remboursements

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
fr-FR: Les remboursements peuvent prendre 5-10 jours avant d'apparaître sur le compte du client. Les frais des processeurs de paiement ne sont parfois pas remboursé.

en: Region
fr-FR: Région

en: register a new site and choose v3.
fr-FR: Enregistre un nouveau site et choisissez une clé v3.

en: Reject the order and show an error.
fr-FR: Rejeter la commande et afficher une erreur.

en: Remaining Payments
fr-FR: Paiements restants

en: Reminder
fr-FR: Rappel

en: Removable
fr-FR: Peut être supprimé

en: Remove
fr-FR: Supprimer

en: Remove Plugin Data
fr-FR: Supprimer les données de l'extension

en: Remove Trial
fr-FR: Retirer l'essai

en: Remove webhook
fr-FR: Supprimer webhook

en: Remove webhook.
fr-FR: Supprimer webhook.

en: Renew
fr-FR: Renouveler

en: Renew Plan
fr-FR: Réactiver l'abonnement

en: Renew your plan
fr-FR: Renouveler votre abonnement

en: Renews
fr-FR: Renouvellement

en: Renews on
fr-FR: Prochain règlement

en: Repeat payment
fr-FR: Répéter paiement

en: Repeat Payment Every
fr-FR: Répéter le paiement tous les

en: Repeating
fr-FR: Pendant X mois

en: Replace
fr-FR: Remplacer

en: Reply To Email
fr-FR: Email de réponse (reply to)

en: Requested By Customer
fr-FR: Demandé par le client

en: Require Upfront Payment Method
fr-FR: Requiert toujours une méthode de paiement valide

en: Require VAT Number
fr-FR: Numéro de TVA requis

en: Required
fr-FR: Requis

en: Reset
fr-FR: Réinitialiser

en: Restore
fr-FR: Restaurer

en: Resume Subscription
fr-FR: Relancer l'abonnement

en: Revenue
fr-FR: Chiffre d'Affaire

en: Revoke
fr-FR: Annuler

en: Revoke access to this purchase
fr-FR: Révoquer l'accès à cet achat

en: Revoked
fr-FR: Révoqué

en: Romania
fr-FR: Roumanie

en: Romanian Leu
fr-FR: Leu roumain

en: Row Gap
fr-FR: Espacement rangées

en: Russian Federation
fr-FR: Russie

en: Russian Ruble
fr-FR: Rouble russe

en: Rwandan Franc
fr-FR: Franc rwandais

en: Réunion
fr-FR: La Réunion

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fr-FR: Sainte-Hélène, Ascension et Tristan da Cunha

en: Saint Helenian Pound
fr-FR: Livre de Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr-FR: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr-FR: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (French part)
fr-FR: Saint-Martin (Partie française)

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr-FR: Saint-Vincent et les Grenadines

en: Sales tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
fr-FR: Les taxes sur les ventes sont automatiquement calculées et appliquées aux commandes. Veillez à renseigner les bonnes informations fiscales avant d'autoriser la collection des taxes.

en: Samoan Tala
fr-FR: Tālā de Samoa

en: Sample Data
fr-FR: Données échantillon

en: San Marino
fr-FR: Saint-Marin

en: Sao Tome and Principe
fr-FR: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr-FR: Arabie saoudite

en: Saudi Riyal
fr-FR: Riyal saoudien

en: Save
fr-FR: Sauvegarder

en: Save %s%%
fr-FR: Sauvegarder %s%%

en: Save Customer
fr-FR: Sauvegarder le client

en: Save Group
fr-FR: Sauvegarder le groupe

en: Save License
fr-FR: Sauvegarder la licence

en: Save Order Bump
fr-FR: Sauvegarder Order Bump

en: Save Payment Method
fr-FR: Sauvegarder la méthode de paiement

en: Save Product
fr-FR: Sauvegarder le produit

en: Save Settings
fr-FR: Sauvegarder les réglages

en: Saved.
fr-FR: Sauvegardé.

en: Scheduled
fr-FR: Planifié

en: Search Abanonded Orders
fr-FR: Rechercher les commandes abandonnées.

en: Search Carts
fr-FR: Chercher paniers

en: Search Checkout Forms
fr-FR: Chercher parmi vos formulaires

en: Search Coupons
fr-FR: Rechercher des codes promo

en: Search Customers
fr-FR: Rechercher des clients

en: Search for a form...
fr-FR: Rechercher un formulaire

en: Search for a price...
fr-FR: Chercher un prix...

en: Search for a product...
fr-FR: Rechercher un produit

en: Search for a user...
fr-FR: Rechercher un utilisateur

en: Search for an upgrade group...
fr-FR: Chercher un groupe d'upgrade...

en: Search Invoices
fr-FR: Rechercher des factures

en: Search Licenses
fr-FR: Rechercher des licences.

en: Search Orders
fr-FR: Rechercher des commandes

en: Search Products
fr-FR: Rechercher des produits

en: Search Subscriptions
fr-FR: Rechercher des abonnements

en: Secondary Button
fr-FR: Bouton secondaire

en: Secure Credit Card Notice
fr-FR: Message pour les paiements par carte

en: Select a checkout form
fr-FR: Sélectionner un formulaire de commande

en: Select a Form Template
fr-FR: Sélectionner un modèle de formulaire

en: Select a payment method
fr-FR: Sélectionner une méthode de paiement

en: Select A Price
fr-FR: Sélectionner un prix

en: Select a price
fr-FR: Sélectionner un prix

en: Select A Product
fr-FR: Sélectionner un produit

en: Select a product
fr-FR: Sélectionnez un produit

en: Select a reason
fr-FR: Sélectionner une raison

en: Select a user
fr-FR: Sélectionner un utilisateur

en: Select an icon
fr-FR: Sélectionner une icône

en: Select An Integration
fr-FR: Choisir une intégration

en: Select an Item
fr-FR: Choisir

en: Select An Upgrade Group
fr-FR: Sélectionner un groupe d'upgrade

en: Select an upgrade group
fr-FR: Sélectionner un groupe d'upgrade

en: Select comment
fr-FR: Sélectionner un commentaire

en: Select date
fr-FR: Sélectionner une date

en: Select Form
fr-FR: Sélectionner un formulaire

en: Select some products
fr-FR: Sélectionner des produits

en: Select Theme
fr-FR: Choisissez un thème

en: Select Theme (Beta)
fr-FR: Choisissez un thème (beta)

en: Select Your Country
fr-FR: Sélectionnez votre pays

en: Send a general order confirmation email to your customers when an order is paid. These emails include a breakdown of the order, and a link to a page where they can download their invoice and receipt.
fr-FR: Envoyez un récapitulatif de commande lorsque celle-ci est payée. Ces emails contiennent les détails de la commande, ainsi qu'un lien vers une page permettant au client de télécharger sa facture et son reçu.

en: Send a magic link
fr-FR: Envoyer un lien magique

en: Send a quick reminder when a refund is created for a customer. These emails contain the amount and payment method being refunded.
fr-FR: Envoyez un bref récapitulatif lorsqu'un client demande un remboursement. Ces emails contiennent le montant et le moyen de paiement utilisé pour le remboursement.

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
fr-FR: Envoyez un rappel à vos clients 3 jours avant le renouvellement de leur abonnement.

en: Send an email customers when their subscription renews.
fr-FR: Envoyer un email aux clients lorsque leur abonnement se renouvelle.

en: Sender Name
fr-FR: Nom de l'expéditeur

en: Senegal
fr-FR: Sénégal

en: Sent
fr-FR: Envoyé

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
fr-FR: Envoyé aux clients 3 jours avant le renouvellement d'abonnement.

en: Sent to customers after they place an order.
fr-FR: Envoyé aux clients après qu'ils aient passé commande.

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
fr-FR: Envoyé aux clients pour se connecter à l'espace client sans mot de passe.

en: Sent to customers when a charge is refunded.
fr-FR: Envoyé aux clients lorsqu'un montant est remboursé.

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
fr-FR: Envoyé aux clients lorsque le produit acheté est téléchargeable ou nécessite une licence.

en: Sent to customers when their subscription renews.
fr-FR: Envoyé aux clients lorsque leur abonnement se renouvelle.

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
fr-FR: Envoyés aux clients lorsque leur paiement d'abonnement échoue.

en: Sent!
fr-FR: Envoyé !

en: Sequential
fr-FR: Séquentielle

en: Serbia
fr-FR: Serbie

en: Serbian Dinar
fr-FR: Dinar serbe

en: Set a custom call to action for the bump.
fr-FR: Configurer un appel à l'action personnalisé pour l'order bump.

en: Set A Password
fr-FR: Ajouter un mot de passe

en: Set additional customer portal details for your store.
fr-FR: Ajouter des informations supplémentaires concernant votre boutique dans le compte client.

en: Set it and forget it.
fr-FR: A mettre en place une fois, vous n'avez plus à y penser.

en: Set Up My Store
fr-FR: Installer ma boutique

en: Set up pricing for your product.
fr-FR: Paramétrez vos prix pour ce produit.

en: Settings
fr-FR: Réglages

en: Settings Updated.
fr-FR: Réglages enregistrés

en: Setup
fr-FR: Mise en place

en: Seychellois Rupee
fr-FR: Roupie seychelloise

en: Shipping & Tax Address
fr-FR: Adresse de facturation et livraison

en: Shipping Address
fr-FR: Adresse de livraison

en: Shortcode
fr-FR: Code court

en: Shortcodes
fr-FR: Codes courts

en: Show %d Archived Prices
fr-FR: Montrer %d prix archivés

en: Show %d Archived Promotion Codes
fr-FR: Montrer %d codes promos archivés

en: Show a secure lock icon.
fr-FR: Afficher un cadenas

en: Show Archived
fr-FR: Montrer archivé(s)

en: Show Bump Offer If
fr-FR: Montrer Order Bump si

en: Show Currency Code
fr-FR: Montrer la devise

en: Show Icon
fr-FR: Montrer l'icône

en: Show icon
fr-FR: Montrer l'icône

en: Show Label
fr-FR: Montrer le nom du produit

en: Show Price Amount
fr-FR: Montrer le prix

en: Show Summary
fr-FR: Voir le résumé

en: Show the "name or company name" field in the form.
fr-FR: Afficher le champ "Nom ou nom de l'entreprise" dans le formulaire.

en: Show total due in button text.
fr-FR: Afficher le montant total dans le bouton

en: Showing 1 to 10 of 20 results
fr-FR: Montrer 1 à 10 sur 20 résultats

en: Sierra Leonean Leone
fr-FR: Leone

en: Sign in to your account
fr-FR: Se connecter à votre compte

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
fr-FR: Puisque les intégrations de SureCart sont natives, vous n'avez pas à vous soucier de la complexité de faire croître votre boutique.

en: Singapore
fr-FR: Singapour

en: Singapore Dollar
fr-FR: Dollar de Singapour

en: Sint Maarten (Dutch part)
fr-FR: Sint Maarten (Royaume des Pays-Bas)

en: Size
fr-FR: Taille

en: Slovakia
fr-FR: Slovaquie

en: Slovenia
fr-FR: Slovénie

en: Small
fr-FR: Petit

en: Solomon Islands
fr-FR: Îles Salomon

en: Solomon Islands Dollar
fr-FR: Dollar des Salomon

en: Somali Shilling
fr-FR: Shilling somalien

en: Somalia
fr-FR: Somalie

en: Something is wrong with the provided link.
fr-FR: Il y a un problème avec le lien fourni.

en: Something went wrong
fr-FR: Il y a un problème

en: Something went wrong.
fr-FR: Il y a un problème.

en: Something went wrong. Please contact us for payment.
fr-FR: Il y a un problème. Merci de nous contacter pour le paiement.

en: Something went wrong. Please try again.
fr-FR: Il y a un problème Merci de réessayer.

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
fr-FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à modifier les produits.

en: South Africa
fr-FR: Afrique du Sud

en: South African Rand
fr-FR: Rand (Afrique du Sud)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr-FR: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: South Korea
fr-FR: Corée du Sud

en: South Korean Won
fr-FR: Won sud-coréen

en: South Sudan
fr-FR: Soudan du Sud

en: Spacing
fr-FR: Espacement

en: Spain
fr-FR: Espagne

en: Spam Protection & Security
fr-FR: Protection anti-spam et Sécurité

en: Sri Lankan Rupee
fr-FR: Roupie srilankaise

en: Stack on mobile
fr-FR: Empiler sur mobile

note: translators: Price starting at.
en: Starting at %s
fr-FR: À partir de %s

en: State
fr-FR: État

en: State Sales Tax Registrations
fr-FR: Enregistrements taxes locales d'États

en: State/Province/Region
fr-FR: État/Province/Région

en: Statistic
fr-FR: Statistique

en: Status
fr-FR: Statut

en: Store
fr-FR: Boutique

en: Store Details
fr-FR: Informations boutique

en: Store Name
fr-FR: Nom de votre boutique

en: Store Settings
fr-FR: Réglages boutique

en: Store Tax Settings
fr-FR: Réglages des taxes de votre boutique

en: Store URL
fr-FR: URL de votre boutique

en: Submitting Order
fr-FR: Réception de votre paiement

en: Submitting Order...
fr-FR: Réception de votre paiement...

en: Submitting order...
fr-FR: Réception de votre paiement...

en: Subscribed to emails
fr-FR: Inscrit aux emails.

en: Subscription
fr-FR: Abonnement

en: Subscription Canceled
fr-FR: Abonnement annulé

en: Subscription canceled.
fr-FR: Abonnement annulé.

en: Subscription Completed
fr-FR: Abonnement complété

en: Subscription completed.
fr-FR: Abonnement complété

en: Subscription Details
fr-FR: Détails de l'abonnement

en: Subscription payments fail all the time. Don't leave your recurring revenue to chance - turn on recovery emails to increase your chances of recovering subscriptions with failed payments.
fr-FR: Les paiements récurrents échouent régulièrement, c'est la vie ! Ne laissez pas vos revenus récurrents disparaitre pour autant. Activez les emails de récupération d'abonnement pour augmenter vos chances de conserver un client.

en: Subscription plan changed
fr-FR: Plan d'abonnement modifié

en: Subscription Recovery
fr-FR: Récupération d'abonnement

en: Subscription Recovery Emails
fr-FR: Emails de récupération d'abonnement

en: Subscription Reminder
fr-FR: Rappel d'abonnement

en: Subscription Reminder Notifications
fr-FR: Notification de rappel d'abonnement

en: Subscription Renewal
fr-FR: Renouvellement d'abonnement

en: Subscription Renewal Emails
fr-FR: Emails de renouvellement d'abonnement

en: Subscription resumed.
fr-FR: Abonnement relancé.

en: Subscription scheduled for cancelation
fr-FR: Abonnement planifié pour une annulation

en: Subscription updated.
fr-FR: Abonnement mis à jour.

en: Subscriptions
fr-FR: Abonnement(s)

en: Subtotal
fr-FR: Sous-total

en: Succcess!
fr-FR: Succès!

en: Success Text
fr-FR: Message de succès

en: Sudan
fr-FR: Soudan

en: Summary
fr-FR: Résumé

en: SureCart Accountant
fr-FR: Comptable SureCart

en: SureCart Checkout Form
fr-FR: Formulaire de commande SureCart

en: SureCart Customer
fr-FR: Client SureCart

en: SureCart eCommerce Platform
fr-FR: Plateforme e-commerce SureCart

en: SureCart Media
fr-FR: Médias SureCart

en: SureCart Shop Manager
fr-FR: Gestionnaire de boutique SureCart

en: SureCart Shop Worker
fr-FR: Employé de boutique SureCart

en: SureCart Status
fr-FR: Statuts SureCart

en: SureCart webhooks could not be created.
fr-FR: Les webhooks de SureCart ne peuvent pas être créé.

en: Surinamese Dollar
fr-FR: Dollar du Suriname

en: Swazi Lilangeni
fr-FR: Lilangeni

en: Sweden
fr-FR: Suède

en: Swedish Krona
fr-FR: Couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr-FR: Franc suisse

en: Switch label
fr-FR: Label Interrupteur

en: Switch to live mode.
fr-FR: Passer en mode live.

en: Switch to test mode.
fr-FR: Passer en mode test.

en: Sync purchases with the plugins you already use.
fr-FR: Synchroniser l'achat de ce produit avec vos extensions.

en: Syrian Arab Republic
fr-FR: Syrie

en: São Tomé and Príncipe Dobra
fr-FR: Dobra

en: Tab Icon
fr-FR: Icône d'onglet

en: Tab Name
fr-FR: Nom onglet

en: Taiwan
fr-FR: Taïwan

en: Tajikistan
fr-FR: Tadjikistan

en: Tajikistani Somoni
fr-FR: Somoni

en: Tanzania
fr-FR: Tanzanie

en: Tanzanian Shilling
fr-FR: Shilling tanzanien

en: Tax
fr-FR: Taxe

en: Tax and Shipping
fr-FR: Taxes et expédition

en: Tax Collection
fr-FR: Appliquer des taxes

en: Tax ID
fr-FR: Numéro de TVA

en: Tax Information
fr-FR: Informations taxe

en: Tax is included
fr-FR: Taxe incluse

en: Tax Number
fr-FR: Numéro de TVA

en: Tax Regions
fr-FR: Régions

en: Tax Registration
fr-FR: Enregistrement taxe

en: Tax Zone
fr-FR: Zone de TVA

en: Terms of Service
fr-FR: Conditions d'utilisation

en: Test and Live Payments Enabled
fr-FR: Paiements en mode test et en live disponibles

en: Test Mode
fr-FR: Mode test

en: Test Payment Not Enabled
fr-FR: Paiements en mode test non disponibles

en: Test Payments Enabled
fr-FR: Paiements en mode test disponibles

en: Text
fr-FR: Texte

en: Text Color
fr-FR: Couleurs texte

en: Text Link
fr-FR: Texte du lien

en: Thai Baht
fr-FR: Baht thaïlandais

en: Thailand
fr-FR: Thaîlande

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
fr-FR: Merci pour votre commande ! Veillez à vérifier votre boîte mail pour consulter le détail de votre commande.

en: Thank You Page
fr-FR: Page de remerciement

en: The associated address.
fr-FR: L'adresse associée.

en: The associated Canadian tax identifier.
fr-FR: L'identifiant associé à la taxe Canadienne.

en: The associated EU tax identifier.
fr-FR: L'identifiant associé à la taxe européenne.

en: The associated tax identifier.
fr-FR: L'identifiant associé à la taxe.

en: The associated tax zone.
fr-FR: La zone de taxe associée.

en: The brand color.
fr-FR: Votre couleur de marque.

en: The card has expired. Check the expiration date or use a different card.
fr-FR: La carte est expirée. Vérifiez la date d'expiration ou utilisez une autre carte.

en: The card number is incorrect. Check the card’s number or use a different card.
fr-FR: Le numéro de carte est incorrect. Vérifiez le numéro de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card number is invalid. Check the card details or use a different card.
fr-FR: Le numéro de carte n'est pas valide. Vérifiez les informations de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card’s address is incorrect. Check the card’s address or use a different card.
fr-FR: L'adresse de la carte est incorrecte. Vérifiez l'adresse de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card’s expiration month is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
fr-FR: Le mois d'expiration de la carte est incorrect. Vérifiez la date d'expiration ou utilisez une autre carte.

en: The card’s expiration year is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
fr-FR: L'année d'expiration de la carte est incorrecte. Vérifiez la date d'expiration ou utilisez une autre carte.

en: The card’s postal code is incorrect. Check the card’s postal code or use a different card.
fr-FR: Le code postal de la carte est incorrect. Vérifiez les informations de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card’s security code is incorrect. Check the card’s security code or use a different card.
fr-FR: Le code de sécurité de la carte est incorrecte. Vérifiez le code de sécurité ou utilisez une autre carte.

en: The card’s security code is invalid. Check the card’s security code or use a different card.
fr-FR: Le code de sécurité de la carte n'est pas valide. Vérifiez le code de sécurité ou utilisez une autre carte.

en: The country of the business address provided does not match the country of the account. Businesses must be located in the same country as the account.
fr-FR: Le pays de l'adresse de l'entreprise fournie ne correspond pas au pays du compte. L'entreprise doit être située dans le même pays que le compte.

en: The coupon provided for a subscription or order has expired. Either create a new coupon, or use an existing one that is valid.
fr-FR: Le code promo fourni pour l'abonnement ou la commande a expiré. Créez un nouveau code promo ou utilisez un autre code valide.

en: The currency for the session.
fr-FR: La devise pour le session.

en: The customer for the session.
fr-FR: Le client pour la session.

en: The customer id for the order.
fr-FR: L'id du client pour la commande.

en: The default currency for new products.
fr-FR: La devise par défaut pour les nouveaux produits.

en: The default currency for the account.
fr-FR: La devise par défaut pour le compte.

en: The default footer for invoices and receipts.
fr-FR: Le pied de page par défaut pour les factures et reçus.

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
fr-FR: Le pied de page par défaut qui sera sur tous les relevés de commande (factures et reçus).

en: The default memo for invoices and receipts.
fr-FR: Le memo par défaut pour les factures et reçus

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
fr-FR: Ces informations apparaissent en pied de page de vos factures et reçus.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
fr-FR: L'adresse email qui sera partagée à vos clients pour le support, sur les factures, etc.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
fr-FR: La langue qui sera utilisée pour toutes les notifications client. Les langues disponibles en ce moment sont de, en, es et fr.

en: The maximum number of subscriptions for a customer has been reached. Contact us if you are receiving this error.
fr-FR: Le nombre maximum d'abonnements qu'un client peut atteindre. Contactez-nous si vous rencontrez cette erreur.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
fr-FR: Le prix maximum doit être plus grand que le prix minimum.

en: The maximum price must be smaller.
fr-FR: Le prix maximum doit être plus petit.

en: The minimum price must be smaller.
fr-FR: Le prix minimum doit être plus petit.

en: The name of the account.
fr-FR: Le nom du compte.

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
fr-FR: Le nom de votre boutique sera visible par vos clients, veillez à choisir un nom que vos clients reconnaitront.

en: The order cannot be updated because the status provided is either invalid or does not follow the order lifecycle (e.g., an order cannot transition from created to fulfilled without first transitioning to paid).
fr-FR: La commande n'a pas pu être mise à jour parce que le statut fourni est invalide ou ne suit pas le cicle de vie d'une commande (ex : le statut d'une commande ne peut pas passer de créé à complété sans d'abord être passée par l'étape du paiement).

en: The order could not be created. Check the order details and then try again.
fr-FR: La commande n'a pas pu être créée. Vérifiez les informations de la commande et réessayez.

en: The order could not be processed as it is missing required information. Check the information provided and try again.
fr-FR: La commande n'a pas pu aboutir car il manque des informations. Merci de vérifier les informations fournies et de réessayer.

en: The payment did not process. Please try again.
fr-FR: Le paiement n'a pas abouti. Merci de réessayer.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
fr-FR: Le numéro de téléphone qui sera visible par vos clients pour le support, sur les factures, etc.

en: The postal code provided was incorrect.
fr-FR: Le code postal renseigné est incorrect.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
fr-FR: Le préfixe est ajouté à tous les numéros de commande. Il doit être compris entre 3 et 12 caractères et n'inclure que des lettres.

en: The price cannot be blank.
fr-FR: Le prix ne peut être vide.

en: The product image must be an image.
fr-FR: L'image produit doit être une image.

en: The provider is not installed or unavailable.
fr-FR: Ce fournisseur n'est pas installé ou disponible.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
fr-FR: Le montant du remboursement est supérieur au montant remboursable.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
fr-FR: L'adresse email de réponse à utiliser lorsque les clients reçoivent un email.

en: The request contains one or more unexpected parameters. Remove these and try again.
fr-FR: La demande contient un ou plusieurs paramètres inattendu(s). Retirez-les et réessayez.

en: The request timed out. Try again later.
fr-FR: La demande a expiré. Réessayez plus tard

en: The response is not a valid JSON response.
fr-FR: Cette réponse n'est pas une réponse JSON valide.

en: The SKU is out of stock. If more stock is available, update the SKU’s inventory quantity and try again.
fr-FR: Cet UGS / SKU n'est plus en stock. Si plus de stock est disponible, mettez à jour votre inventaire et essayez encore.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
fr-FR: Le lien de vos conditions générales d'utilisation qui est montré à vos clients dans leur espace clients.

en: The this is the space between the rows of form elements.
fr-FR: Il s'agit de l'espace entre les lignes du formulaire.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
fr-FR: L'identifiant unique pour cette activation. Par exemple, une URL.

en: The URL of the brand logo.
fr-FR: L'URL du logo.

en: The URL that the customer should be directed to when the click the link from their email.
fr-FR: L'URL vers laquelle les clients seront redirigés en cliquant sur le lien depuis leurs emails.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
fr-FR: Le site web qui sera visible par vos clients pour le support, sur les factures, etc.

en: Then
fr-FR: Après

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
fr-FR: Il n'y a pas de processeur pour effectuer le paiement. Merci de nous contacter pour obtenir de l'aide.

en: There are no transactions
fr-FR: Il n'y a pas de transaction

en: There were some validation errors.
fr-FR: Il y a des erreurs de validation.

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
fr-FR: Activer pour ajouter un champ invisible pour les utilisateurs, mais visible par les robots afin de les piéger en les incitant à remplir ce champ.

en: This appears in the memo area of your invoices and receipts.
fr-FR: Ces annotations apparaissent dans vos factures et reçus.

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
fr-FR: Peut légèrement augmenter le temps de chargements de vos pages / formulaires, mais peut nécessiter d'activer les en-têtes CORS pour les fichiers .js dans votre CDN. Veuillez vérifier vos formulaires de commande dans un onglet privé après avoir activé cette option.

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
fr-FR: Cette couleur sera utilisée pour les boutons, les liens et de nombreux éléments de votre site.

en: This coupon code is invalid.
fr-FR: Ce code promo est invalide.

en: This coupon has expired.
fr-FR: Ce code promo a expiré.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
fr-FR: Ce code promo est applicable sur une autre devise et n'est donc pas utilisable.

en: This discount code does not apply to this currency.
fr-FR: Ce code promo ne s'applique pas à cette devise.

en: This doesn't match
fr-FR: Ça ne correspond pas.

en: This form has been deleted or is unavailable.
fr-FR: Ce formulaire a été supprimé ou n'est pas disponible.

en: This form is not available or has been deleted.
fr-FR: Ce formulaire n'est pas disponible ou a été supprimé.

en: This information helps customers recognize your business and contact you when necessary. It will be visible on invoices/receipts and any emails that need to be CAN-SPAM compliant (i.e. abandoned order emails).
fr-FR: Ces informations aideront vos clients à reconnaître votre entreprise et à vous contacter si nécessaire. Elles seront visibles sur vos factures/reçus et dans tous les emails qui doivent être conformes au RGPD (ex : les emails d'abandon de panier).

en: This is a list for all your subscription plans. Subscriptions represent recurring payment plans for your users.
fr-FR: C'est une liste de tous vos abonnements actifs ou annulés. Des abonnements sont des paiements récurrents (mensuel, hebdomadaire...) pour vos clients.

en: This is a physical product
fr-FR: C'est un produit physique

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
fr-FR: Il s'agit d'un identifiant unique pour la licence. Par exemple, une URL de site web.

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
fr-FR: Ce nom n'est pas visible pour vos clients, c'est un libellé pour vous organiser.

en: This is displayed in the UI and in notifications.
fr-FR: Visible par vos clients et dans les mails de notifications.

en: This is not included in the list.
fr-FR: Ce n'est pas inclu dans la liste.

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
fr-FR: Cette information n'est pas montrée à vos clients, mais vous aide à identifier le groupe.

en: This is reserved.
fr-FR: C'est réservé.

en: This is the current release zip of your software.
fr-FR: Il s'agit du zip de la version actuelle de votre logiciel.

en: This is the price for the bump.
fr-FR: C'est le prix pour cet Order Bump.

en: This license has not been activated.
fr-FR: Cette licence n'a pas été activée.

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
fr-FR: Cette limite s'applique à travers tous vos clients, ça n'empêchera pas un seul client de l'utiliser plusieurs fois.

en: This link has expired.
fr-FR: Ce lien a expiré.

en: This order could not be found. Please try again.
fr-FR: Cette commande est introuvable. Merci de réessayer.

en: This plan will no longer be canceled. It will renew on
fr-FR: Votre abonnement sera réactivé. Il sera renouvelé le

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
fr-FR: Ce préfixe est trop long. Merci d'indiquer un préfixe plus court.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
fr-FR: Ce préfixe est trop court. Merci d'indiquer un préfixe plus long.

en: This price has been archived.
fr-FR: Ce prix a été archivé.

en: This product has been archived.
fr-FR: Ce produit a été archivé.

en: This product is no longer purchasable.
fr-FR: On ne peut plus acheter ce produit.

en: This product is no longer purchaseable.
fr-FR: Ce produit ne peut plus être acheté.

en: This product requires shipping
fr-FR: Ce produit requiert une livraison

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
fr-FR: Ce code promo existe déjà. Merci de supprimer l'ancien code ou d'en créer un nouveau.

en: This should be your live storefront URL.
fr-FR: Mettez de préférence votre URL de page d'accueil.

en: This subscription does not exist.
fr-FR: Cet abonnement n'existe pas.

en: This user could not be found.
fr-FR: Cet utilisateur est introuvable.

en: This user is already linked to a customer.
fr-FR: Cet utilisateur est déjà lié à un client.

en: This user is not a customer.
fr-FR: Cet utilisateur n'est pas client.

en: Three Weeks
fr-FR: Trois semaines

en: Time Period
fr-FR: Période

en: Time Zone
fr-FR: Fuseau horaire

en: Timor-Leste
fr-FR: Timor oriental

en: Title
fr-FR: Titre

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
fr-FR: Pour ajouter

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
fr-FR: Pour facturer de la TVA, merci de renseigner vos informations fiscales dans les réglages.

en: To get your Recaptcha keys
fr-FR: Pour obtenir vos clés Recaptcha

en: To make changes to your payment plan, please contact us.
fr-FR: Pour modifier votre abonnement, merci de nous contacter.

en: To revoke this purchase you must cancel the subscription.
fr-FR: Pour annuler l'accès à cet achat vous devez annuler l'abonnement.

en: To sync purchases of this product, add an integration.
fr-FR: Pour synchroniser votre produit à une autre action ou extension, ajoutez une intégration.

en: Tongan Paʻanga
fr-FR: Paʻanga Tonga

en: Too long.
fr-FR: Trop long.

en: Too short.
fr-FR: Trop court.

en: Total Due
fr-FR: Total dû

en: Total Due Today
fr-FR: Total dû aujourd'hui

en: Trial
fr-FR: Essai

en: Trial ends on
fr-FR: L'essai se termine le

en: Trinidad and Tobago
fr-FR: Trinité-et-Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
fr-FR: Dollar de Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr-FR: Tunisie

en: Turkey
fr-FR: Turquie

en: Turkish Lira
fr-FR: Livre turque

en: Turkmenistan
fr-FR: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr-FR: Îles Turks et Caïques

en: Turn on abandoned order emails to remind your customers of incomplete orders. Abandoned order emails are sent 4 hours after abandonment. If the order is still abandoned after 24 hours another email will be sent.
fr-FR: Activez les emails de récupération de paniers abandonnés pour rappeler à vos clients que leur commande n'est pas complète. Ces emails sont envoyés 4 heures après l'abandon de panier. Si le prospect n'achète pas dans les 24 heures, un autre email sera envoyé.

en: Tutorial
fr-FR: Tutoriel

en: TutorLMS Course
fr-FR: Cours TutorLMS

en: Two Column
fr-FR: Deux colonnes

en: Two Weeks
fr-FR: Deux semaines

en: Type of object (Account)
fr-FR: Type d'objet (Compte)

en: Type of object (bump)
fr-FR: Type d'objet (Order Bump)

en: Type of object (Settings)
fr-FR: Type d'objet (Réglages)

en: Uganda
fr-FR: Ouganda

en: Ugandan Shilling
fr-FR: Shilling ougandais

en: UK VAT
fr-FR: TVA (UK)

en: Ukrainian Hryvnia
fr-FR: Hryvnia Ukraine

en: Un-Archive
fr-FR: Désarchiver

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
fr-FR: Désarchiver ce prix ? Le produit pourra à nouveau être acheté.

en: Unapprove
fr-FR: Désapprouver

en: Uninstall
fr-FR: Désinstallation

en: Unique identifier for the object.
fr-FR: Identifiant unique pour l'objet.

en: United Arab Emirates
fr-FR: Émirats arabes unis

en: United Arab Emirates Dirham
fr-FR: Dirham Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr-FR: Grande-Bretagne

en: United States
fr-FR: États-Unis

en: United States Dollar
fr-FR: Dollar (US)

en: United States Minor Outlying Islands
fr-FR: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Unpaid
fr-FR: Non payé

en: Unrevoke
fr-FR: Ne plus révoquer

en: Unrevoke access to this purchase
fr-FR: Donner à nouveau accès à cet achat

en: Untitled Form
fr-FR: Formulaire sans titre

en: Unverified
fr-FR: Non vérifié

en: Upcoming Billing Period
fr-FR: Règlement à venir

en: Update
fr-FR: Modifier

en: Update Account Details
fr-FR: Modifier les informations du compte

en: Update Amount
fr-FR: Mettre à jour le montant

en: Update Billing Details
fr-FR: Mettre à jour les informations de facturation

en: Update canceled.
fr-FR: Mettre à jour l'annulation.

en: Update Coupon
fr-FR: Mettre à jour le code

en: Update Immediately
fr-FR: Mettre à jour maintenant

en: Update Link
fr-FR: Mettre à jour le lien

en: Update Password
fr-FR: Modifier le mot de passe

en: Update Payment Method
fr-FR: Mettre à jour la méthode de paiement

en: Update Plan
fr-FR: Mettre à jour le plan

en: Update Scheduled
fr-FR: Mise à jour planifiée

en: Update Subscription
fr-FR: Mettre à jour abonnement

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
fr-FR: Mettez votre clé API à jour pour changer ou mettre à jour la connexion avec SureCart.

en: Update Your Connection
fr-FR: Mettre à jour connexion

en: Updated
fr-FR: Mis à jour

en: Upgrade Group
fr-FR: Groupe d'upgrade

en: Upgrade Groups
fr-FR: Groupes d'upgrade

en: Upgrades Happen
fr-FR: L'upgrade est déclenchée

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
fr-FR: Upgrade, downgrade et annulation

en: Upload Media
fr-FR: Uploader un média

en: Url Slug
fr-FR: URL

en: Uruguayan Peso
fr-FR: Peso Uruguayen

en: Usage
fr-FR: Utilisation

en: Use a compact address if possible
fr-FR: Utilisez une adresse courte si possible

en: Use JavaScript ESM Loader
fr-FR: Module JavaScript ESM

en: Use Stripe's Payment Element instead of the Card Element in all forms.
fr-FR: Utilise le composant "Payment Element" à la place du "Card Element" dans tous vos formulaires. Permet d'intégrer jusqu'à 18 méthodes de paiement différentes depuis Stripe.

en: Use the Stripe Payment Element
fr-FR: Utiliser le Payment Element de Stripe

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers. Currently, all emails are sent from notifications@surecart.com, but in the future you'll be able to set your own email server if you'd like.
fr-FR: Utilisez ces réglages pour configurer la façon dont sont envoyées les notifications à vos clients. Actuellement, tous les emails sont envoyés depuis notifications@surecart.com, mais à l'avenir vous serez en mesure de configurer votre propre serveur d'envoi d'emails si vous le souhaitez.

en: User connected.
fr-FR: Utilisateur connecté.

en: User disconnected.
fr-FR: Utilisateur déconnecté.

en: User not found.
fr-FR: Utilisateur non trouvé.

en: Users must redeem this coupon by:
fr-FR: Vos clients doivent utiliser ce(s) code(s) au plus tard:

en: Uses
fr-FR: Utilisé

en: Uzbekistan
fr-FR: Ouzbékistan

en: Uzbekistan Som
fr-FR: Sum Ouzbékistan

en: Valid
fr-FR: Valide

note: translators: coupon expiration date.
en: Valid until %s
fr-FR: Valide jusqu'à %s

en: Validation failed
fr-FR: La validation a échoué

en: Validity
fr-FR: Validité

en: Value
fr-FR: Valeur

en: Vanuatu Vatu
fr-FR: Vatu Vanuatu

en: VAT Number
fr-FR: Numéro de TVA

en: VAT Number Verification Failure
fr-FR: Vérification du numéro de TVA échoué

en: VAT Registration
fr-FR: Identification TVA

en: Vietnamese Đồng
fr-FR: Đồng Vietnamien

en: View
fr-FR: Voir

en: View All
fr-FR: Voir toutes

en: View all
fr-FR: Voir toutes

en: View Cart
fr-FR: Voir panier

en: View Checkout Form
fr-FR: Voir formulaire de commande

en: View Customer
fr-FR: Voir ce client

en: View Invoice
fr-FR: Voir facture

en: View License
fr-FR: Voir license

en: View Order
fr-FR: Voir commande

en: View Product
fr-FR: Voir produit

en: View Transactions
fr-FR: Voir les transactions

en: Virgin Islands, British
fr-FR: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr-FR: Îles Vierges des États-Unis

en: vs %s last period
fr-FR: vs %s dernière période

en: Wallis and Futuna
fr-FR: Wallis et Futuna

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
fr-FR: Nous sommes actuellement en train de travailler sur nos fonctionnalités pro. Vérifiez régulièrement jusqu'à la sortie de celles-ci !

en: Website
fr-FR: Site web

en: Week
fr-FR: Semaine

note: translators: number of weeks.
en: week | %d weeks
fr-FR[0]: semaine
fr-FR[1]: semaines

en: Weekly
fr-FR: Hebdomadaire

en: Welcome to SureCart!
fr-FR: Bienvenue dans SureCart !

en: West African Cfa Franc
fr-FR: Franc CFA

en: Western Sahara
fr-FR: Sahara occidental

en: What are Invoices?
fr-FR: Qu'est-ce que les factures ?

en: What are Subscriptions?
fr-FR: A quoi correspond ce menu "abonnements"?

en: What are Upgrade Groups?
fr-FR: Quels sont les groupes d'upgrade ?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
fr-FR: Lorsqu'une annulation est déclenchée immédiatement, l'abonnement prend fin directement. Lorsqu'une annulation intervient à la fin d'une période de facturation, l'abonnement reste actif jusqu'à la fin de la période actuelle de facturation.

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
fr-FR: Lorsqu'un upgrade ou un downgrade est déclenché immédiatement, une facture au prorata sera automatiquement générée et payée. Si le paiement échoue, l'abonnement ne sera pas mis à niveau. Dans le cas d'un downgrade, la facture générée sera de 0€ et un crédit pourra être accordé au client. Lorsqu'un upgrade ou downgrade est déclenché à la prochaine période de facturation, l'abonnement ne sera pas mis à niveau avant la prochaine échéance.

en: When do you want to cancel the subscription?
fr-FR: Quand souhaitez-vous annuler l'abonnement ?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
fr-FR: Est-ce qu'une méthode de paiement valide est obligatoirement requise ou non pour les abonnements qui ont une période initiale à 0€ (essai gratuit ou code promo). Utile si vous voulez offrir des essais gratuit "sans rentrer vos coordonnées bancaires / carte de paiement".

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
fr-FR: Qu'ils soient clients ou non, les utilisateurs peuvent annuler un abonnement depuis le compte client.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
fr-FR: Qu'ils soient clients ou non, les utilisateurs peuvent modifier le nombre d'abonnements depuis le compte client.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
fr-FR: Qu'ils soient clients ou non, les utilisateurs peuvent modifier leur abonnement depuis le compte client.

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
fr-FR: Est-ce que cet Order Bump est activé et visible pour vos clients.

en: Whether to get archived products or not.
fr-FR: Que ce soit pour obtenir des produits archivés ou non.

en: Width
fr-FR: Largeur

en: WordPress User
fr-FR: Utilisateur WordPress

en: Wrong length.
fr-FR: Mauvaise longueur.

en: Year
fr-FR: Année

note: translators: number of yearls
en: year | %d years
fr-FR[0]: année
fr-FR[1]: années

en: Yearly
fr-FR: Annuel

en: Yemen
fr-FR: Yémen

en: Yemeni Rial
fr-FR: Riyal yéménite

en: You are already collecting tax for this zone.
fr-FR: Vous collectez déjà des taxes pour cette zone.

en: You are not a live mode customer.
fr-FR: Vous n'êtes pas un client en mode live.

en: You are not a test mode customer.
fr-FR: Vous n'êtes pas un client en mode test.

en: You are not currently a customer.
fr-FR: Vous n'êtes pas client.

en: You are probably offline.
fr-FR: Vous êtes probablement hors-ligne.

en: You can find this on your google Recaptcha dashboard.
fr-FR: Vous pouvez la trouver dans votre tableau de bord Google Recaptcha.

en: You can only apply this offer once.
fr-FR: Vous ne pouvez profiter de cette offre qu'une seule fois.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
fr-FR: Vous ne pouvez pas ajouter un produit simple à un abonnement.

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
fr-FR: Vous ne pouvez pas ajouter une méthode de paiement. Merci de contacter le support.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
fr-FR: Vous ne pouvez pas supprimer ce média, car il est utilisé actuellement.

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
fr-FR: Vous ne pouvez pas activer les paniers abandonnés tant que vous n'avez pas mis à jour l'adresse de contact de votre entreprise. Merci d'ajouter une adresse à votre boutique.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
fr-FR: Vous ne pouvez pas activer les taxes avant de fournir un adresse fiscale valide.

en: You do not have any wallets set up in your browser.
fr-FR: Vous n'avez aucun wallet configuré dans votre navigateur.

en: You do not have permission do this.
fr-FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action.

en: You do not have permission to do this.
fr-FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action.

en: You don't have any country-specific VAT registrations. If you're registered under one-stop shop then you don't need to create country-specific tax registrations. If you're not, add a tax registration to start collecting tax.
fr-FR: Vous n'avez renseignez aucun numéro de TVA spécifique à aucun pays. Si vous êtes inscrit au guichet unique, alors vous n'avez pas besoin de vous enregistrez dans chaque pays. Si ce n'est pas le cas, ajoutez ici vos enregistrements / numéros pour commencer à collecter les taxes appropriées.

en: You don't have any downloads.
fr-FR: Vous n'avez pas de téléchargement.

en: You don't have any invoices.
fr-FR: Vous n'avez aucune facture.

en: You don't have any orders.
fr-FR: Vous n'avez aucune commande.

en: You don't have any saved payment methods.
fr-FR: Vous n'avez aucune méthode de paiement enregistrée.

en: You don't have any subscriptions.
fr-FR: Vous n'avez aucun abonnement.

en: You don't have any tax registrations. Add a tax registration to start collecting tax.
fr-FR: Vous n'avez pas de numéro d'identification fiscale. Ajoutez un numéro d'identification fiscale pour commencer à collecter la TVA.

en: You have no saved payment methods.
fr-FR: Vous n'avez pas de méthode de paiement enregistrée.

en: You have not been charged for this order.
fr-FR: Vous avez été facturé pour cette commande.

en: You have not yet set a password. Please set a password for your account.
fr-FR: Vous n'avez pas encore configuré de mot de passe. Merci de renseigner un mot de passe pour votre compte.

en: You have successfully set your password.
fr-FR: Vous avez correctement configuré votre mot de passe.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
fr-FR: Certaines modifications ne sont pas enregistrées. Si vous poursuivez, elles seront perdues.

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
fr-FR: Vous devez entrer un montant entre %1$s et %2$s

en: You must first purchase something to access your dashboard.
fr-FR: Vous devez d'abord acheter un produit avant de pouvoir accéder à votre tableau de bord.

en: You must serve this page over HTTPS to display express payment buttons.
fr-FR: Cette page doit être en HTTPS pour afficher le bouton de paiement express.

en: You should receive an email shortly with a link to login.
fr-FR: Vous devriez bientôt recevoir un email avec un lien de connexion.

en: You're not collecting any provincial tax in Canada. Add a tax registration to start collecting tax.
fr-FR: Vous ne collectez de taxe pour aucune province du Canada. Ajoutez un numéro d'identification fiscale pour commencer à collecter des taxes.

en: You're not collecting GST in Australia. Add a tax registration to start collecting tax.
fr-FR: Vous ne collectez pas de TPS en Australie. Ajoutez un numéro de TPS pour commencer à collecter les taxes.

en: You're not collecting sales tax for any states. Add a tax registration to start collecting tax.
fr-FR: Vous ne collectez aucune taxe pour aucun pays. Ajoutez un numéro d'identification fiscale pour commencer à collecter des taxes.

en: You're not collecting VAT in the UK. Add a tax registration to start collecting tax.
fr-FR: Vous ne collectez pas de TVA au Royaume-Uni. Ajoutez un numéro d'identification fiscale pour commencer à collecter les taxes.

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
fr-FR: Votre clé API est incorrecte. Merci de vérifier et de corriger l'erreur.

en: Your cart is empty.
fr-FR: Votre panier est vide.

en: Your customer's email address.
fr-FR: Adresse email de votre client.

en: Your customer's email.
fr-FR: Email de votre client.

en: Your customer's full name.
fr-FR: Nom complet de votre client.

en: Your customers name.
fr-FR: Nom de votre client.

en: Your next payment is on
fr-FR: Votre prochaine échéance est le

en: Your payment is processing. Exiting this page could cause an error in your order. Please do not navigate away from this page.
fr-FR: Votre paiement est en cours de traitement. Quitter cette page pourrait provoquer une erreur. Merci de ne pas quitter cette page.

en: Your plan begins on
fr-FR: Votre abonnement commence le

en: Your plan renews on
fr-FR: Votre abonnement se renouvelle le

en: Your plan switches to
fr-FR: Votre abonnement a changé vers

en: Your plan will be canceled immediately. You cannot change your mind.
fr-FR: Votre abonnement sera annulé immédiatement. Vous ne pouvez pas changer d'avis.

en: Your plan will be canceled on
fr-FR: Votre abonnement sera annulé le

en: Your plan will be canceled, but is still available until the end of your billing period on
fr-FR: Votre abonnement sera annulé, mais reste actif jusqu'à la fin de votre période de facturation, le

en: Your postal code is not valid.
fr-FR: Le code postal n'est pas valide.

en: Your request could not be validated. Please try again.
fr-FR: Votre requête n'a pas pu être validé. Merci d'essayer à nouveau

en: Your session expired - please try again.
fr-FR: Votre session a expiré - merci de réessayer.

en: You’ll need to collect sales tax if you meet certain state requirements, also known as nexus. To start collecting tax, you need to register with the appropriate state tax authority.
fr-FR: Vous devrez collecter des taxes locales dans certains États sous certaines conditions, aussi appelé nexus. Pour commencer à collecter des taxes, vous devez vous enregistrer auprès de l'administration appropriée.

en: Zambia
fr-FR: Zambie

en: Zambian Kwacha
fr-FR: Kwacha zambien

en: Åland Islands
fr-FR: Åland
